Zamknij

Najczęstsze błędy w rozliczeniach podatkowych marynarzy i jak ich unikać?

22:00, 20.09.2023 . Aktualizacja: 22:01, 20.09.2023
Skomentuj

Rozliczenie podatków marynarskich to dla marynarzy duży problem. Wielu z nich zastanawia się, jak rozliczyć swoje wynagrodzenie za rok pracy w Polsce, szukając odpowiedzi na własną rękę. Tymczasem samodzielna interpretacja przepisów podatkowych może prowadzić do kolejnych kłopotów — rozliczenie podatków marynarskich różni się bowiem w zależności od warunków kontraktu, pracodawcy czy zawartych w umowie ulg. Jakie są najczęstsze błędy w rozliczeniach podatkowych marynarzy i jak ich unikać?

Podatki dla marynarzy w praktyce

Warto wiedzieć, że rozliczenie podatku jest obligatoryjne dla każdego marynarza. Ignorowanie przepisów prawa może prowadzić do konsekwencji karnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi jasno, że prawo podatkowe musi uwzględniać postanowienia Konwencji MLI, która zmodyfikowała niektóre umowy związane z unikaniem podwójnego opodatkowania. 

Każdy marynarz jako osoba fizyczna zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Co ważne — nie ma tutaj znaczenia ich położenie. Aby osoba fizyczna była uznana za polskiego rezydenta podatkowego, musi przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni roku podatkowym lub posiadać na terenie Polski tzw. ośrodek interesów życiowych, lub interesów osobistych. 

Błędy w rozliczeniach podatkowych marynarzy 

Podatki marynarzy to przede wszystkim konieczność rozliczenia PIT-36 za rok poprzedni, o ile przedsiębiorstwo eksploatujące statek ratyfikowało wspomnianą Konwencję MLI. Dodatkowo trzeba też pamiętać o konieczności płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (raz w miesiącu). 

Do każdej deklaracji podatkowej musi być też dołączony załącznik PIT-ZG, który wykazuje dochody zagraniczne. Istnieją tutaj jednak wyjątki obejmujące marynarzy obcokrajowców zatrudnionych w Polsce, którzy uzyskują dochody od polskiego pracodawcy lub polskich rezydentów, którzy pracują za granicą, ale otrzymują wynagrodzenie od polskiego pracodawcy. 

Marynarze często zwlekają ze złożeniem zeznania podatkowego lub składają ją błędnie, zestawiając swoją sytuację zawodową z sytuacją zawodową innych osób zatrudnionych w ramach tej samej umowy. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od wielu różnych czynników, dlatego też najlepszym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć błędów w rozliczeniach podatkowych, jest konsultacja z wyspecjalizowaną kancelarią prawniczą. 

Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach podatkowych to: 

  • Błędy w obliczeniach — najprostszym błędem jest popełnienie błędów w obliczeniach podatkowych, co może prowadzić do nadpłaty lub niedopłaty podatku. 
  • Niewłaściwe deklaracje — wypełnienie niewłaściwej deklaracji podatkowej, która nie odpowiada rzeczywistej sytuacji finansowej. 
  • Nieuwzględnienie zmian w przepisach podatkowych — przepisy podatkowe mogą zmieniać się każdego roku, dlatego istotne jest, aby być na bieżąco i uwzględniać te zmiany w rozliczeniach podatkowych. 
  • Ignorowanie ulg i odliczeń — marynarze często nie wykorzystują dostępnych ulg i odliczeń, co prowadzi do wyższych obciążeń podatkowych niż to konieczne. 
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%