Zamknij

Czy pogrzeb tradycyjny zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

11:57, 26.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:09, 30.09.2022

W Polsce dozwolonych jest kilka form pochówku. Wciąż jednak dominuje pogrzeb tradycyjny, czyli taki, podczas którego ciało osoby zmarłej po odpowiednim przygotowaniu umieszcza się w trumnie, a następnie żegna i składa do cmentarnego grobu. Czy rzeczywiście jest to jednak zawsze najlepsza opcja?

Pogrzeb tradycyjny – zalety

Na początku warto skupić się na głównych powodach popularności pogrzebów w tradycyjnej odsłonie. Najczęstszym argumentem zwolenników takiej formy pochówku jest wiara. Mimo że Kościół katolicki, który zrzesza w Polsce największą liczbę wiernych, dopuszcza także kremację jako sposób żegnania bliskich, to tradycyjna ceremonia jest nadal bardziej preferowana przez osoby tego wyznania. Obyczaje i przekonania religijne to zatem podstawowy powód, dla którego tak duża rzesza ludzi traktuje pogrzeb tradycyjny za najlepsze rozwiązanie.

Dodatkową kwestią jest przebieg samej ceremonii. Wiele osób chce, aby wszystko odbywało się w sposób, jaki znany jest w ich najbliższym gronie od pokoleń. Duży nagrobek, trumna, modlitwa nad ciałem – to elementy, z których mnóstwo rodzin zwyczajnie nie chce rezygnować. Jeśli więc przywiązanie do tradycji i wiary osoby zmarłej i jej bliskich jest silne, taka forma pogrzebu wydaje się najwłaściwszym wyborem.

Inna forma pochówku – kiedy?

Pogrzeb z trumną, choć najbardziej w Polsce powszechny, nie zawsze jest słusznym rozwiązaniem. Głównym powodem znów stają się kwestie religijne i światopoglądowe. Pogrzeb tradycyjny nie powinien być opcją braną pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy zmarły za życia jasno deklarował, że po śmierci chce zostać skremowany. W takim wypadku konieczne jest uszanowanie jego woli i pożegnanie go tak, jak sobie życzył. Nie należy tu obawiać się potępienia ze strony otoczenia – kremacje dopuszczalne są w Polsce od dawna, a ich popularność stale rośnie. Czasem warto rozważyć taki wariant i zrezygnować z klasycznego pochówku również z innych względów – choćby finansowych. Kremacja jest po prostu tańsza niż pogrzeb tradycyjny, ponieważ ogranicza konieczność zakupu np. trumny, budowania dużego nagrobka, a w przypadku osób zmarłych zagranicą dodatkowo obniża koszty transportu międzynarodowego. Ponadto urna z prochami jest nieporównanie mniejsza od trumny, przez co w grobie rodzinnym można pochować więcej osób. Kremacja to też zdecydowanie lepsze rozwiązanie z uwagi na stan środowiska naturalnego. Warto mieć świadomość, że stale rosnąca liczba ciał chowanych na cmentarzu w tradycyjny sposób wpływa m.in. na zatruwanie i zanieczyszczanie wód gruntowych.

Zakład Pogrzebowy Omega z Miastka od lat organizuje uroczystości pogrzebowe kremacyjne. Dzięki doświadczeniu pracownicy tej firmy są w stanie odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości osób niezdecydowanych. Wybierając konkretną formę pochówku warto wziąć pod uwagę nie tylko obecne trendy funeralne, ale i w mając na uwadze perspektywę tak bliższą, jak i dalszą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%