Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów. Co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? Jak działają ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
ETF, czyli z ang. exchange-traded fund to produkty inwestycyjny, który jest jednym z rodzajów funduszu inwestycyjnego. ETF-y są tworzone w ten sposób, by naśladowały dokładnie ruch konkretnych indeksów giełdowych, surowców, czy określonych koszyków aktywów składających się np. z akcji lub obligacji. Tym, co odróżnia ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych jest cel funkcjonowania, ponieważ ETF naśladuje indeks, a inne fundusze mają na celu uzyskanie możliwie największego zysku, czyli wyprzedzenie indeksów giełdowych i pobicie rynku.
Jak już wspomniano ETF to fundusz, który naśladuje dany indeks. W związku z tym można posłużyć się przykładem, w którym ETF na WIG20 ma 10% wartości tego indeksu. W takiej sytuacji przy założeniu, że WIG20 osiągnął poziom 2300 pkt. wartość ETF-u będzie wynosiła 230 pkt, a każdy wzrost i spadek wartości indeksu będzie miał odzwierciedlenie we wzroście i spadku wartości ETF-u. Jest to możliwe, ponieważ kupując jednostki ETF-u inwestor nabywa pośrednio wszystkie spółki z indeksu. Warto również zaznaczyć, że handel ETF-ami przebiega w ten sam sposób co zakup i sprzedaż akcji, co sprawia, że inwestycja jest wyceniana na bieżąco.
Obrót ETF-ami odbywa się na giełdzie, w związku z czym do inwestowania w nie niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego. Można to zrobić na dedykowanej platformie inwestycyjnej, której przykładem może być Saxo Bank Polska umożliwiająca inwestycję w przeszło 5500 tys. ETF-ów oferowanych na ponad 30 giełdach z całego świata. Oczywiście na początek dobrym rozwiązaniem może być wybór funduszy naśladujących funkcjonowanie najbardziej znanych i stabilnych funduszy.
Jak już wspomniano ETF-y zyskują w Polsce coraz większą popularność, która wynika z faktu, że inwestorzy zaczynają rozumieć, że próba pokonania giełdy w większości przypadków kończy się fiaskiem. W długoterminowej perspektywie naśladowanie wiodących indeksów jest z reguły dużo bardziej opłacalne. Zaletą jest z pewnością również fakt, że ETF-y mają znacznie niższe koszty zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, co wynika z faktu, że są zarządzane pasywnie.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y nie jest specjalnie wymagające, a w dłuższej perspektywie z pewnością może okazać się bardziej opłacalne niż zakup indywidualnych akcji. Jest to również rozwiązanie dedykowane dla osób, które nie chcą lub nie potrafią samodzielnie spekulować na giełdzie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu miastko24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz