Zamknij
REKLAMA

Na czym polega inwestowanie w ETF-y?

12:00, 16.02.2022 | .
Skomentuj

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów. Co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? Jak działają ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest ETF?

ETF, czyli z ang. exchange-traded fund to produkty inwestycyjny, który jest jednym z rodzajów funduszu inwestycyjnego. ETF-y są tworzone w ten sposób, by naśladowały dokładnie ruch konkretnych indeksów giełdowych, surowców, czy określonych koszyków aktywów składających się np. z akcji lub obligacji. Tym, co odróżnia ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych jest cel funkcjonowania, ponieważ ETF naśladuje indeks, a inne fundusze mają na celu uzyskanie możliwie największego zysku, czyli wyprzedzenie indeksów giełdowych i pobicie rynku.

Jak działają ETF-y?

Jak już wspomniano ETF to fundusz, który naśladuje dany indeks. W związku z tym można posłużyć się przykładem, w którym ETF na WIG20 ma 10% wartości tego indeksu. W takiej sytuacji przy założeniu, że WIG20 osiągnął poziom 2300 pkt. wartość ETF-u będzie wynosiła 230 pkt, a każdy wzrost i spadek wartości indeksu będzie miał odzwierciedlenie we wzroście i spadku wartości ETF-u. Jest to możliwe, ponieważ kupując jednostki ETF-u inwestor nabywa pośrednio wszystkie spółki z indeksu. Warto również zaznaczyć, że handel ETF-ami przebiega w ten sam sposób co zakup i sprzedaż akcji, co sprawia, że inwestycja jest wyceniana na bieżąco.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

Obrót ETF-ami odbywa się na giełdzie, w związku z czym do inwestowania w nie niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego. Można to zrobić na dedykowanej platformie inwestycyjnej, której przykładem może być Saxo Bank Polska umożliwiająca inwestycję w przeszło 5500 tys. ETF-ów oferowanych na ponad 30 giełdach z całego świata. Oczywiście na początek dobrym rozwiązaniem może być wybór funduszy naśladujących funkcjonowanie najbardziej znanych i stabilnych funduszy.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Jak już wspomniano ETF-y zyskują w Polsce coraz większą popularność, która wynika z faktu, że inwestorzy zaczynają rozumieć, że próba pokonania giełdy w większości przypadków kończy się fiaskiem. W długoterminowej perspektywie naśladowanie wiodących indeksów jest z reguły dużo bardziej opłacalne. Zaletą jest z pewnością również fakt, że ETF-y mają znacznie niższe koszty zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, co wynika z faktu, że są zarządzane pasywnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y nie jest specjalnie wymagające, a w dłuższej perspektywie z pewnością może okazać się bardziej opłacalne niż zakup indywidualnych akcji. Jest to również rozwiązanie dedykowane dla osób, które nie chcą lub nie potrafią samodzielnie spekulować na giełdzie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%