Milionowe kary, publiczne ostrzeżenia i szybsze działania urzędników. Rząd przyjął nowe przepisy, które mają uderzyć w osoby oferujące pseudomedyczne „terapie” i żerujące na chorych pacjentach.
Osoby promujące niepotwierdzone naukowo „leczenie”, cudowne terapie czy fałszywe metody walki z nowotworami mogą mieć poważny problem. Rząd przyjął nowelizację ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta, określaną jako „lex szarlatan”. Nowe przepisy mają pozwolić na szybszą walkę z pseudomedycznymi praktykami i dezinformacją zdrowotną.
Do tej pory Rzecznik Praw Pacjenta mógł interweniować głównie wobec podmiotów leczniczych. Teraz kompetencje zostaną znacząco rozszerzone.
Nowelizacja umożliwi wydawanie publicznych ostrzeżeń wobec osób i firm oferujących niebezpieczne lub niepotwierdzone terapie. Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy osoby bez wykształcenia medycznego przedstawiają swoje metody jako alternatywę dla leczenia poważnych chorób.
Nowe przepisy przewidują również możliwość zakazywania takich praktyk oraz nakładania kar finansowych sięgających nawet miliona złotych.
Rzecznik Praw Pacjenta ma współpracować m.in. z ekspertami medycznymi, konsultantami krajowymi i wojewódzkimi oraz instytucjami związanymi z ochroną zdrowia.
Twórcy ustawy podkreślają, że problem dotyczy przede wszystkim osób ciężko chorych, które szukają „ostatniej deski ratunku” i trafiają na oszustów obiecujących cudowne efekty.
Lekarze alarmują, że dezinformacja medyczna może prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Szczególnie niebezpieczne ma to być w onkologii, gdzie opóźnienie leczenia często decyduje o życiu pacjenta.
Resort zdrowia zapewnia, że nowe przepisy nie mają uderzać w zielarstwo, jogę czy akupunkturę. Kluczowe będzie jednak to, w jaki sposób takie praktyki są przedstawiane.
Problem pojawi się wtedy, gdy ktoś zacznie reklamować je jako skuteczne leczenie nowotworów, ciężkiej depresji czy innych poważnych chorób wymagających profesjonalnej terapii.
Nowe przepisy mają objąć także influencerów promujących niebezpieczne lub fałszywe metody leczenia w internecie.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa Lifestylememory na Magnific
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu miastko24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
ZKS Miastko najlepszy wśród młodzików
Jak czytam o wynikach i sukcesach to zawsze zapasy, zapasy i zapasy. Jak sponsorzy i dofinansowania to piłka nożna. Mistrza Wanke już chyba nikt nie doceni
Miastkowy
09:29, 2026-05-14
Miastecki Ronaldo? 44-letni Krzysztof Bryndal
Dobrze ze Krzysiek gra w Miastku.W bytovii pseudo prezes ,,gwiazda"Łukaszek Hinc by go zniszczył
Bytovia
15:59, 2026-05-13
Miastecki Ronaldo? 44-letni Krzysztof Bryndal
Dużo estetyczniej by wyglądało, jakby Pan redaktor napisał " Pan Krzysztof ,Krzysztof ,a nie "Bryndal" .
Kakos
14:54, 2026-05-13
Miastecki Ronaldo? 44-letni Krzysztof Bryndal
Graliśmy razem w Starcie ja dziś mam 42 lata
Xxx
12:49, 2026-05-13