Lokalne parafie publikują apel Komisji Wychowania Katolickiego dotyczący wprowadzenia nowego przedmiotu – edukacja zdrowotna. Duchowni próbują namawiać rodziców, aby nie zapisywali swoich dzieci na te zajęcia.
Apel pojawił się na stronach wielu parafii, w tym na Facebooku parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku.
W dokumencie czytamy, że w roku szkolnym 2025/2026 dzieciom – począwszy od klasy IV szkoły podstawowej aż po klasę III szkoły ponadpodstawowej – zostanie zaproponowany udział w zajęciach edukacji zdrowotnej. Duchowni informują, że zajęcia nie są obowiązkowe, ale jeśli rodzice nie wyrażą sprzeciwu do 25 września, dziecko zostanie automatycznie zapisane.
– Jeśli widzicie, że w szkole są przekazywane jakieś wartości i zasady życia, z którymi się nie zgadzacie, możecie wyrazić swój sprzeciw – informuje bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Biskup potwierdza, że w programie zajęć z edukacji zdrowotnej są treści wartościowe, takie jak troska o zdrowie fizyczne, higienę psychiczną czy rozpoznawanie zagrożeń.
– Jednak są też treści, które nie są zgodne z wiarą katolicką i narażają dzieci i młodzież na ryzyko poważnych niebezpieczeństw, mogących wpływać na całe ich życie, a także życie rodziny – napisał biskup Osial. – Program przedmiotu – w naszej ocenie – stanowi zagrożenie dla katolickiej wizji rodziny, małżeństwa oraz dojrzałości ludzkiej dzieci i młodzieży. Problematyka małżeństwa i rodziny, rozumianych jako wspólnota ojca, matki i dzieci, została potraktowana w nim w sposób marginalny. Tymczasem Konstytucja RP wyraźnie podkreśla, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo znajdują się pod szczególną ochroną państwa. W programie znalazły się treści dotyczące tożsamości płciowej oraz kwestii prawnych i społecznych związanych ze środowiskiem LGBTQ+. Wszystkie osoby zasługują na szacunek, ale ich wizja seksualności nie jest zgodna z nauką Kościoła.
Proponowane treści – zdaniem duchownych – mogą prowadzić do zniekształcenia obrazu kobiecości i męskości, a nawet powodować, że dziewczęta będą identyfikowały się jako chłopcy, a chłopcy jako dziewczęta – w najbardziej wrażliwym okresie życia.
– Niezwykle łatwo jest wtedy skrzywdzić młodych ludzi i doprowadzić w konsekwencji do wielu zaburzeń – dodaje bp Osial.
Dlatego apeluje on do rodziców, aby głęboko rozważyli udział swoich dzieci w zajęciach z edukacji zdrowotnej i nie wyrażali zgody. Wzór pisma rezygnacyjnego można znaleźć na stronie: takdlaedukacji.pl.
Edukacja zdrowotna od 1 września zastąpi dotychczasowe lekcje wychowania do życia w rodzinie (WDŻ).
Wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w wypowiedzi dla WP.pl stanowisko Kościoła nazwała rozpowszechnianiem fake newsów.
– Edukacja zdrowotna absolutnie – również w kwestiach funkcjonowania rodzin – ma działać na korzyść dziecka – zapewnia Lubnauer. – Przedmiot będzie wyglądał dokładnie odwrotnie, niż jest to opisane w liście Episkopatu.
A Ty co o tym sądzisz?
[ZT]14307[/ZT]
ATAK morderczyni na domowej imprezie
Czy jest sprawiedliwość w tej Polsce? Jak morderczyni może być na wolności! Jest niebezpieczna dla społeczeństwa!
Marta
21:04, 2025-09-04
ATAK morderczyni na domowej imprezie
Chciałbym/abym zaznaczyć, że do mieszkania, w którym wydarzył się incydent nie było żadnej domówki. Poszkodowana poszła tam do swojej siostry bliznaczki,która ma małe dziecko. Jednymi osobami pod wpływem alkoholu była Pani Natalia i jej konkubent. Policja, która przybyła na miejsce zbadała osoby alkomatem i nie było osób nietrzeźwych. Mieszkaniu mieszka dwoje małych dzieci z rodzicami i nie ma mowy o alkoholu. Proszę o sprecyzowanie artykułu ponieważ delikatnie mija sie z prawdą. Dziękuję!
Poinformowany
16:26, 2025-09-04
Święto hip-hopu w Trzebielinie. Gotowi na Łap Rap?
Jak już mają takie wielkie pieniądze to może oczyszczą sobie dach na bibliotece, w tym brudzie na dachu to już sadzonki sosny wykiełkowały 😥👎. No cóż - "Jaki Pan taki kram" , głowa w chmurach, samozadowolenie, fotki na fejsie jacyż to nie jesteśmy wspaniali i doskonali a tymczasem ..... szkoda słów 😠. Jeśli nie wiecie jak to podpowiem - straż pożarna w ramach ćwiczeń po-WINNA zrobić to za darmo.
PO-datnik
15:07, 2025-09-04
Hałas nie do zniesienia. Wentylacja mechaniczna zakłóca
Wyłączać po zajeciach i po problemie
Pijaczki z Młodzieźo
22:35, 2025-09-03
0 0
Ciemnotę trzeba pielęgnować.Bo rodzic nie porozmawia z dzieckiem,nastolatkiem o sprawach seksualnych bo wstyd,ale jak klecha klepie z ambony że to bluźnierstwo to jemu trzeba wierzyć bo on sam tyle dzieci wychował.Brawo...