Zamknij
REKLAMA

Inteligentne śmietniki - dobry sposób na tańsze śmieci?

23:08, 03.09.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Ciechanów jest pierwszym w Polsce miastem, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, pozwalające m.in. kontrolować selektywną zbiórkę. Czy gmina Miastko, która ceny odpadów podniosła do kwoty 28 zł od osoby, powinna wdrożyć takie rozwiązanie? Czekamy na Wasze opinie.

Jak informuje Portal Spożywczy, przeprowadzony roczny pilotaż w gminie Ciechanów przyniósł pozytywne efekty w postaci wzrostu gospodarstw domowych segregujących odpady z 10 do 90 proc. W planach jest wyposażenie w analogiczne rozwiązania kolejnych osiedli w mieście.

Na osiedlu Płońska na stałe wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Po rocznym pilotażu zamontowane zostały 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej.

[ZT]5450[/ZT]

Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Klapy otwierają się po sczytaniu elektronicznie kodu QR mieszkania. Konstrukcja pojemników uniemożliwia też rozprzestrzenianie się odpadów, np. przy wietrznej pogodzie czy dostanie się do nich ptaków lub gryzoni. Zlikwidowany jest też problem podrzucania odpadów spoza osiedla (nie można ich włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia), co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem. Zainstalowane kamery monitoringu pozwalają także na weryfikację osób pozostawiających odpady przy pojemnikach.

- System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu w Ciechanowie. Projekt T-Master to wspaniały przykład na efektywność współpracy samorządu z biznesem. Miasto czerpiąc z dostępnych nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców - powiedział twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, prezes zarządu T-Master Sp. z o.o.

To nie tylko inteligentne, bezdotykowe pojemniki na segregację odpadów, ale cały system, umożliwiający wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Możliwe jest na przykład kontrolowanie w czasie rzeczywistym poziomu ich zapełnienia. Z punktu widzenia logistyki i kosztów odbioru odpadów to szereg udogodnień i informacji, których do tej pory w gospodarce odpadami nie było. Przekłada się to na realne oszczędności związane z harmonogramem odbioru odpadów. Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu. Osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami znają dokładną masę odpadów, a zatem mają możliwość planowania realnych kosztów, jakie miasto poniesie w obszarze gospodarki odpadami.

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje, ale w zabudowie jednorodzinnej. Nowoczesny system na osiedlu Płońska umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

- Właściwa segregacja odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej jest wielkim wyzwaniem dla samorządów. Miasta powinny wdrażać skuteczne systemy pozwalające zwiększyć poziomy recyklingu, w czym pomagać ma selektywna zbiórka. W przeciwnym razie samorządom grożą wielomilionowe kary, które potem w swoich kieszeniach odczują mieszkańcy. Jako pierwsi w Polsce udostępniliśmy tak nowoczesne rozwiązanie. Będziemy zabiegali o środki zewnętrzne na wyposażenie w taki sam system także pozostałych osiedli w mieście - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

WIĘCEJ LOKALNYCH INFORMACJI w aktualnej Gazecie Miasteckiej.

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

RAMBORAMBO

1 1

Takie pojemniki jak pokazano na zdjęciu muszą być wdrożone jak najszybciej.Istniejące które są wykonane z metalu nie zdają egzaminu ponieważ są za ciężkie klapy żeby je podnieść przez dziecko lub kobietę trzeba wiele wysiłku. Pojemniki nowej generacji zachęcą ludzi do właściwej segregacji.POZDRAWIAM. 07:34, 04.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilaKamila

1 0

Mam odbiór śmieci 2 razy w miesiącu i przy segregacji mam tylko worek zmieszanych, więc muszę dzwonić aby odebrali 🤑bo nie widzą jak mało śmieci. WDTYD Czystość ekologia to nasza pasja 🤣 21:45, 04.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

D.D.

3 0

A mnie zastanawia coś co spostrzegłem już dawno temu w Miastku. Mianowicie firma Kodek jak przysyła ciężarówki po śmieci sortowane, to nie raz ładują plastik razem z papierem "do jednego wora". To po co ta nasza cała segregacja, skoro firma i tak będzie to sortować później u siebie na bazie? Chyba że wcale tego nie sortują... 07:29, 07.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DokładnieDokładnie

1 0

Tak jak piszesz 10:21, 07.09.2020


REKLAMA