Zamknij
REKLAMA

Sposób na tańsze śmieci? Brać przykład z Rzeczenicy!

05:54, 24.02.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Były białoborski radny Mieczysław Grabowski znowu daje o sobie znać. Po miesiącach milczenia wraca na forum publiczne z nową inicjatywą. Rozpoczął zbiórkę podpisów pod petycją, która ma przekonać władze gminy Biały Bór do zakupu śmieciarki i samodzielnego zbierania odpadów od mieszkańców. Inicjatywa nie jest przypadkowa, bo podobny system wprowadziła już sąsiednia gmina Rzeczenica i tam funkcjonuje on doskonale. Najważniejsze, że śmieci nie podrożały i nadal kosztują 12 zł od osoby za odpady posegregowane. Do podwyżki w Rzeczenicy droga jest daleka. A tymczasem w Białym Borze koszt na jednego mieszkańca to już 21,50 zł. Grabowski uważa, że zakup śmieciarki i uruchomienie własnej spółki komunalnej załatwiłby problem drogich odpadów.

- Byłem w gminie Rzeczenica i już z nimi rozmawiałem, aby zapoznać się ze sprawą. Mamy znajomego, który jest przewodniczącym Rady Gminy. Naświetlił mi temat. Uważam, że w Białym Borze świetnie by się takie rozwiązanie sprawdziło - zapewnia Mieczysław Grabowski.

Zastrzega, że do wprowadzenia tego rozwiązania chce dążyć w sposób pokojowy, bez awantur i kłótni. Chciałby o tym merytorycznie porozmawiać. 

- Jeśli nawet oszczędności w budżecie gminy będą w wysokości 30 000 zł, to nie jest to najważniejsze, bo najważniejsze są oszczędności dla mieszkańców - przekonuje Grabowski. - W Rzeczenicy usłyszałem, że maksymalna stawka u nich to ewentualnie 15 zł, a u nas już jest 21,50 zł. Kolejna korzyść to fakt, że wynagrodzenie w takim zakładzie komunalnym dostają miejscowi, a nie osoby z zewnątrz. 

Gmina Rzeczenica nie jest jedynym samorządem, który wziął na siebie odbiór odpadów, eliminując firmy zewnętrzne. Od dawna poprzez spółdzielnię socjalną robi to gmina Kępice. Własny zakład komunalny tworzy również Lipnica w powiecie bytowskim. Oni już rozmawiali z władzami gminy Rzeczenica i to właśnie z nich biorą przykład. Wiadomo, że jak robi się coś własnym sumptem, po gospodarsku, to przeważnie jest taniej.

PEŁNA WERSJA w aktualnej Gazecie Miasteckiej z 18.02.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GardeniaGardenia

0 0

Wszystko fajnie tylko gmina zapomniała o przedsiębiorcach tu stawki są ogromne :(
Nie do przyjecia! 17:48, 28.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz