Zamknij
REKLAMA

AWANTURA o PÓŁ MILIONA za wiatraki. W Przybrdzie ODDALI pieniądze

11:13, 09.05.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Kilka lat temu burmistrz Białego Boru rozbudził nadzieje mieszkańców gminy, mówiąc o perspektywie sfinansowania termomodernizacji popegeerowskich bloków za pieniądze spółki, budującej wiatraki. Teraz tego żałuje, bo najwidoczniej powiedział o kilka zdań za dużo. Ten jego wywiad, opublikowany w Gazecie Miasteckiej, odbił się szerokim echem i spowodował poważny konflikt. Grupa mieszkańców wsi Przybrda domaga się zrealizowania obietnic i sfinansowania termomodernizacji bloków przez firmę Biały Bór Farma Wiatrowa sp. z o.o., która już rozpoczęła budowę 42 siłowni wiatrowych.

Hiszpańska spółka ani myśli spełnić tych obietnic. Zgodnie z umową, pieniądze co prawda chcą dać i to całe 3 mln zł, ale na inwestycje na cele publiczne, takie jak budowa placów zabaw czy remont dróg. Sześć miejscowości położonych najbliżej wiatraków, czyli Biała, Przybrda, Drzonowo, Świerszczewo, Stepień i Biskupice, dostaną po 500 tys. zł teraz i przez 30 lat, co 5 lat dodatkowo 1,5 mln zł. Oprócz Przybrdy wszyscy zgodzili się na warunki spółki Farma Wiatrowa Biały Bór. Przybrda walczy, aby znaczną część podarowanej sumy przeznaczyć na ocieplenie budynków. Przed świetlicą wiejską odbyło się w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami hiszpańskiej spółki. 

Początki tego porozumienia są w 2014 roku. Gmina zobowiązała spółkę Farma Wiatrowa do przekazania dodatkowych 3 mln zł na poprawę lokalnej infrastruktury. Miała to być rekompensata za uciążliwości związane z powstaniem wiatraków. Burmistrz przekonał mieszkańców. Nie było protestów, a teraz wiatraki, po licznych perypetiach, w końcu zaczęły się budować. Od 2023 roku do budżetu gminy wpływać mają około 3 mln zł z tytułu podatku, a oprócz tego wspomniane, dodatkowe fundusze dla sołectw. Członek zarządu spółki Farma Wiatrowa, Xavier Canals Hernandez, przypomniał wszystkie te korzyści podczas spotkania przed świetlicą wiejską. 

- Zgodnie z regulaminem, mieli Państwo czas na pomysły i okazję, aby wskazać na jakie inwestycje infrastrukturalne należy przeznaczyć pieniądze. Pomysły były różne. Początkowo uważaliśmy, że będziemy w stanie spełnić te życzenia, ale jak to przeanalizowaliśmy szczegółowo, okazało się, że cała ta pula nie wystarczyłaby na zrealizowanie postulatów jednego z sołectw - sołectwa Przybrda - mówi Xavier Canals Hernandez. 

Odbyło się już kilka spotkań z mieszkańcami. Jak podkreśla Hernandez, mieszkańcy 5 sołectw zrozumieli argumenty firmy i zgodzili się, aby za te pieniądze sfinansować publiczne inwestycje, nie dotyczące prywatnych domostw. Tylko Przybrda nie dostarczyła listy z podpisami mieszkańców. Termin przeprowadzenia ankiety minął 31 grudnia 2020 roku.

PEŁNA WERSJA teksu w papierowej Gazecie Miasteckiej z 28.04.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%