Zamknij

Fotowoltaika – ile możesz zaoszczędzić na energii ze słońca?

22:32, 06.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:34, 06.01.2023
Skomentuj

Fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla środowiska, ale także naszych portfeli. Osoby, które zdecydowały się na założenie instalacji fotowoltaicznej, przez lata mogą regularnie cieszyć się oszczędnościami. Sprawdzamy, ile realnie można zaoszczędzić na fotowoltaice oraz jak dobrać moc instalacji względem zużycia prądu!

Jakie oszczędności generuje fotowoltaika?

Oszczędności zapewniane przez fotowoltaikę powstają przez cały okres eksploatacji. Panele fotowoltaiczne produkują energię ze słońca przez cały rok. Latem ilość energii jest z reguły większa od poziomu jej konsumpcji, dlatego prosument może zdecydować się na jej odsprzedaż. Dzięki temu w sezonie zimowym pobór energii z sieci będzie bardziej opłacalny.

Suma oszczędności kształtowana jest głównie przez cztery czynniki:

  • łączny koszt instalacji fotowoltaicznej,
  • cenę poboru energii i jej odsprzedaży w systemie prosumenckim,
  • poziom autokonsumpcji,
  • wydajność energetyczną.

Standardowa przydomowa instalacja PV o mocy 5 kWp pozwala zaoszczędzić ok. 4000-6000 zł rocznie w zależności od wybranej taryfy zakupu energii, jej zużycia rocznego.  Moc instalacji powinna być tak dobrana, aby poziom autokonsumpcji wynosił minimum 25%. Łączny koszt założenia takiej instalacji, obejmujący zarówno sprzęt, jak i koszty montażu, może wynosić ok. 27 000 zł. Oznacza to, że instalacja powinna się zwrócić całkowicie w ciągu 5-7 lat użytkowania. Biorąc pod uwagę obecną trwałość paneli, która pozwala na użytkowanie przez okres  nawet 25-30 lat,  to nasza instalacja powinna w czasie swojej eksploatacji „zarobić” na zakup nowej po czasie od 10 do 14 lat.

Jak dobrać moc instalacji PV do zużycia?

Jak mówi ekspert z firmy Hewalex w celu zoptymalizowania opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne najistotniejsze jest prawidłowe dobranie mocy instalacji. Zakłada się, że powinna ona być wyższa względem bieżącego zapotrzebowania ze względu na ewentualne straty wydajności. Przy rocznym zużyciu prądu na poziomie ok. 4,5 kWh zaleca się wybór instalacji PV o mocy 5,5 kWp. Jak wspomnieliśmy, nadwyżki mocy będą oddawane do sieci, dzięki czemu pobór energii zimą będzie atrakcyjniejszy finansowo. Przy wyborze instalacji warto też zwrócić uwagę na parametry paneli, ich rodzaj (np. polikrystalistyczne, monokrystaliczne), a także ukierunkowanie geograficzne. Im wyższe zapotrzebowanie na prąd i większa instalacja, tym więcej można zaoszczędzić i szybciej uzyskać całkowity zwrot z inwestycji! 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%