Zamknij
REKLAMA

Samorządność WYBIERA kandydata na burmistrza. Szopa czy Pakuła?

18:25, 24.04.2022 | M.W.
Skomentuj Aleksander Szopa i Przemysław Pakuła rywalizują w prawyborach Samorządności
REKLAMA

Wybory burmistrza Miastka 3 lipca, ale już teraz można poczuć wyborcze emocje. Mająca większość w Radzie Miejskiej Miastka Samorządność organizuje wewnętrzne prawybory, szukając kandydata na stanowisko burmistrza. Przeciwko sobie stanęli Aleksander Szopa i Przemysław Pakuła, który o stanowisko burmistrza ubiegał się już w 2018 roku. 

- Do poniedziałku, do godz. 19:00, zamierzamy wyłonić naszego kandydata na burmistrza. Decyzja zostanie podjęta w sposób demokratyczny - zapewnia Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej i lider Samorządności. 

Jak wyjaśnia, kandydat na burmistrza zostanie wyłoniony w drodze głosowania. Uprawnionych jest 8 osób. Przewodniczący Borowski przewiduje, że raczej nie będzie wyniku remisowego 4:4, ale nic więcej nie chce powiedzieć. 

Słyszał on też pogłoski o kolejnej próbie startu Jana Ponulaka, który w 2018 roku, w drugiej turze, przegrał z Danutą Karaśkiewicz. 

- Piłem z nim ostatnio kawę i muszę powiedzieć, że nie byłby to głupi pomysł, taki burmistrz na 1,5 roku. Jan Ponulak to doświadczony samorządowiec, były członek komisji wspólnej rządu i samorządu - podkreśla Borowski.

Wewnątrz Samorządności o miano kandydata na stanowisko burmistrza Miastka walczą dwie osoby, czyli wspomniani Pakuła i Szopa. Ten pierwszy już raz próbował zostać burmistrzem Miastka w 2018 roku. Zajął wówczas ostatnie miejsce, zdobywając około 1300 głosów. 

- W poniedziałek wieczorem każdy z nas zaprezentuje swoje stanowisko, po czym członkowie naszego klubu zdecydują kto ma być kandydatem na burmistrza - mówi Pakuła.

Decyzję podejmą wszyscy radni Samorządności. Pakuła swoje szanse ocenia jako duże. 

- Oczywiście wszystko jest w rękach opatrzności, ale uważam, że mam spore szanse - komentuje.

Nie chce on oceniać swojego rywala, Aleksandra Szopy. Wiążące będzie postanowienie większości radnych z 8-osobowego klubu Samorządność. Gdy pytamy Pakułę dlaczego, jego zdaniem, jest on lepszym kandydatem niż Aleksander Szopa, odpowiada w taki sposób: 

- Godzina na przedstawienie wszystkich argumentów, to byłoby za mało.

Zapewnia, że jako kandydat na burmistrza miałby wsparcie wielu środowisk, w tym nauczycielskiego. Podkreśla, że przez 4 lata zdobył niezbędne doświadczenie, jako radny Rady Miejskiej. Poznał samorząd z bliska. 

- Ja mam swoją wizję i kolega Olek Szopa też ma swoją wizję. Która przeważy? Zdecydują koleżanki i koledzy z Samorządności - dodaje Pakuła. 

Zakładając, że zostanie on kandydatem Samorządności, dlaczego 3 lipca ludzie powinni zagłosować na niego?

- Może dlatego, że 4 lipca mam urodziny, więc zrobiliby mi świetny prezent - uśmiecha się Pakuła. - Na serio zaś, kontynuowałbym program przedstawiony 4 lata temu, czyli przede wszystkim nacisk na zatrzymanie w Miastku ludzi młodych. Ponadto, 3 lata w Radzie Miejskiej to dla mnie bardzo dobre doświadczenie. Myślę, że pokazałem dobrą pracę. 

[ZT]7592[/ZT]

Pakuła jest przekonany, że poprowadziłby gminę Miastko w dobrym kierunku. Identycznie myśli drugi potencjalny kandydat Samorządności, Aleksander Szopa, ale akurat on nie jest tak bojowo nastawiony. Zapewnia, że do wyborów Samorządności podchodzi ze spokojem. Równocześnie rozważa uruchomienie własnego komitetu.

- W Samorządności są prawybory? Tak to jest nazywane? - pyta zdziwiony Szopa. 

Z jego słów wynika, że do poniedziałkowych prawyborów podchodzi z całkowitym spokojem. Twierdzi, że jeśli się uda, to się uda, a jeśli nie, to pomyśli o założeniu własnego komitetu. Krytycznie patrzy na wystąpienie lidera Samorządności, Tomasza Borowskiego, podczas spotkania z komisarzem Miastka, Renatą Kiempą w kinie. Według jego oceny Borowski niepotrzebnie wszedł w polemikę z komisarz Kiempą w sprawie nieudanego dla gminy Miastko pozyskania pieniędzy z programu Polski Ład. Kiempa wystąpiła wówczas w roli przedstawiciela obozu rządzącego Polską, broniąc decyzji rządowej o przyznaniu Miastku tylko 3,5 mln zł. Powtórzyła zarzut popełnienia we wniosku błędów przez urzędników. Borowski stanął po drugiej stronie, więc według Szopy wpisał się w rolę osoby, która przyczyniła się do popełnienia tego błędu (od 57 minuty w załączonym wideo).

 

- Tomek Borowski to doświadczony polityk, ale tym wystąpieniem sprawił, że na mieście ludzie tak to postrzegają. Odbiera się to w taki sposób, że to z winy Samorządności Miastko dostało 3,5 mln zł, a nie 10 mln zł - komentuje Szopa.

Powtarza on, że do prawyborów w Samorządności podchodzi z bardzo dużym spokojem. 

- Niekoniecznie muszę startować z poparciem Samorządności - zaznacza. - Rozważam taką kwestię, żeby wystąpić pod własnym szyldem. Być może Przemek Pakuła ma więcej pomysłów dla gminy Miastko, ja temu nie przeczę, ale ja też mam mnóstwo pomysłów, a do tego większe doświadczenie w samorządzie. Ja mogę, ale nie muszę. W życiu swoje osiągnąłem. Wychowałem czwórkę wspaniałych dzieci. Córka jest obecnie jednym ze 150 kardiologów dziecięcych w Polsce.

Szopa zapewnia, że nie jest osobą, która za wszelką cenę musi być burmistrzem Miastka, ale gdyby nim został, miałby podobno świetne pomysły. Chce działać dla dobra gminy Miastko. Jak mówi, problemów jest dużo, związanych nie tylko z oświatą i ze Szpitalem Miejskim. Porównując sytuację Miastka, odnosi się do obrazków widzianych w reportażu, w telewizji TVN, gdy w programie informacyjnym Fakty był materiał na temat konfliktu pomiędzy komisarz Kiempą a prezes Szpitala Miejskiego, Alicją Łyżwińską. 

- W głowie utkwił mi pewien obrazek. Było tam pokazane rondo w Miastku, widziane z góry, po którym samochody jeździły w koło. Moim zdaniem właśnie taką sytuację od lat mamy w Miastku. Tak, jak samochody na tym rondzie, kręcimy się wokół. Potrzebna jest osoba, która znajdzie zjazd z tego ronda i wyznaczy nowy kierunek. Taką osobą musi być nowy burmistrz.

O wynikach prawyborów w Samorządności i planach kandydatów na stanowisko burmistrza Miastka w Gazecie Miasteckiej od środy 27.04.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (21)

MieszkaniecMieszkaniec

4 16

Chętnie tym razem zaglosuję na pana Pakułę, najlepszy kandydat 18:40, 24.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BellaBella

1 1

Kandydat na dorobku ,cieno gosc 13:52, 26.04.2022


MiastczaninMiastczanin

18 3

Ani jeden ani drugi!!! 18:51, 24.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

15 4

Haha Szopa nie umie utrzymać własnej firmy handlowej a chce kierować gminą jako burmistrz, dobre sobie.
Zatrudniał na czarno we młynie pijaczków do pracy.
Jaki z niego gospodarz wystarczy popatrzeć na ul. Stolarską gdzie jego dom tj. brud, smród, kupa gruzu.
Nawet Straż Miejska chyba go upominała za bałagan. Ponoć sprzątał ale bałagan pozostał.
Zdecydowanie nie polecam tego człowieka.
Parcie na szkło, wszędzie się pcha, pazerny na kasę. Szuka poklasku.
Co zrobił dla gminy jako radny- nic szczególnego.
21:51, 24.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KibicKibic

0 3

A zrobili dla mieszkańców inni radni bezradni w powieci i gminie Miastko NIC, on kierując stowarzyszeniem MTG przyniósł ludziom niebotyczne oszczędności montując SOLARY i PANELE fotowoltaiczne. Wskaż proszę chć jednego który więcej się zasłużył dla mieszkańców gminy Miastko i gmin ościennych - życzę powodzenia w poszukiwaniach👍 15:54, 27.04.2022


Opatrzność Opatrzność

18 1

Jeśli Pakuła już stawia na opatrzność to gratuluję. :) Idiotów nie brakuje :) nic nie zrobił dotąd tylko jak marionetka robi co mu Borowski nakazuje, zero własnego myślenia ale cóż to Samorządność :) 22:20, 24.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dywagujędywaguję

13 3

Kiedy wybierasz Burmistrza z samorządu sprawdź jakim był radnym. Niestety ale pani Karaśkiewicz z panem Pakułą są w tej kwestii bardzo podobni. Oboje w Radzie Miejskiej wypadali miernie. Pani Karaśkiewicz przez 8 lat miała założoną czapkę niewidkę, a pan Pakuła wyciszył się, stracił na charyzmie tak jakby czuł na plecach oddech politycznych wyżeraczy. Tutaj lepiej wypada pan Szopa, którego trudno lubić, ale jako radny wydaje się być bardziej zaangażowanym i skutecznym. Może dlatego warto pochylić się nad nowym samorządowym dobytkiem w postaci pani Kiempy? Razem z panem Szopą mają podobne cechy determinację, zaangażowanie. Przy czym pani Kiempa lepiej wypada w kontaktach ze zwykłymi ludźmi, co jest bardzo bardzo potrzebne w pracy Burmistrza 11:41, 25.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BondBond

5 4

O pogladowcow lewicowych to mamy dosc w miescie. 13:42, 25.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pawel PPawel P

8 10

Bezradnym pochodzenia nauczycielskiego mówię stop to najwięksi hamulcowi naszej gminy , Panie Pakula miejsce nauczyciela jest w szkole naprawdę mnie zastanawia dlaczego ta grupa społeczna ma czas na psudopolityke :-) , Mimo że Pan Szopa nie ma już sklepu w młynie to myślę że z tej całej bandy nieudaczników on jedyny się nadaje na 1 głowę naszej gminy ;-) 18:02, 25.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

1 1

Tak ,to prawda 13:49, 26.04.2022


Ciekawe argumentyCiekawe argumenty

3 1

Bo godzina to za mało więc będę milczał na temat pomysłów.
Bo jestem kumplem nauczycieli.
Bo urodziłem się w lipcu.
23:25, 25.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawe argumenty IICiekawe argumenty II

2 1

Bo Tomek moim kolegą był, ale być nie musi.
Bo moja córka to numer 150.
Bo jak oglądam Tv to wyłączam dźwięk, bo interesują mnie tylko obrazki 23:35, 25.04.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaja

3 1

Z główkę wszystko ok :) ? 07:28, 26.04.2022


do ja do ja

1 1

Pytanie o stan zdrowia należy się kandydatom, którzy zapytani o plany dla Miastka odpowiadają dokonaniami z prywatnego podwórka. Gratuluję sokolego oka podczas oglądania telewizyjnego reportażu, ale jak metafora z miasteckim rondem ma się do wizji 1,5 rocznego bycia Burmistrzem Miastka? Gratuluję dokonań córce, ale bardziej gratulowałbym gdyby jej dumny ojciec sprawił, że chciałaby uprawiać praktykę lekarską w Miastku. 10:47, 26.04.2022


GośćGość

6 2

Nie widzę żadnego kandydata..
Szopie, Renatce, Pakule dziękujemy.

https://m.youtube.com/watch?v=B0rk17hUmRM


Nic dodać.... w punkt🙂
09:34, 26.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nicknick

1 0

Jeszcze Danuta się zastanawia 🤣 14:16, 26.04.2022


REKLAMA

GośćGość

3 0

Pozdrawiamy polityków
Neonówka jest super

https://m.youtube.com/watch?v=ijiWcGzIThQ 09:45, 26.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

4 0

Pakuła Ty chcesz mieć prezent w postaci wyboru na burmistrza Miastka, czy jego pensji..... 08:29, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To dobreTo dobre

4 0

Szopa burmistrzem, on jakiś taki sfilcowany 🙄 oby plany samorządności spaliły na panewce. 08:31, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RAMBORAMBO

2 2

Ja widzę to tak. Moim zdaniem najlepszym kandydatem na burmistrza miasta Miastka jest obecny wicewojewoda Pomorski pan M. Ł-czyk a jego zastępcą obecna pani na stanowisku komisarza w U.M p. K-empa.To byłby trafny wybór.A kandydaci tacy jak p. Pakuła i p. Szopa moim zdaniem się nie nadają z powodu braku doświadczenia.Pozdrawiam. 19:45, 01.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StanleyStanley

2 0

żadnych nauczycieli czy byłych burmistrzów 21:59, 03.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%