Zamknij

Projekty małych domów

08:37, 11.10.2023 Aktualizacja: 08:37, 11.10.2023
pixabay pixabay
Określenie „mały dom” może budzić pejoratywne skojarzenia z czymś ciasnym, niefunkcjonalnym i bardzo niekomfortowym dla mieszkańców. To nieprawda! Przemyślane projekty małych domów to dużo swobody i możliwości organizacji wnętrza. Dowiedz się więcej!

Korzyści z budowy małego domu

Budowa małego domu nawet licząc z zakupem działki i innego rodzaju opłatami często wychodzi taniej niż kupno mieszkania w większym mieście. To także dużo większe możliwości zaplanowania układu pomieszczeń. Sam wybór projektów jest spory - w bogatej kolekcji biura projektowego Archeton możesz znaleźć i dobrać mały dom odpowiedni do Twoich potrzeb.

Posiadanie działki to także duży plus. Można na niej urządzić ogródek lub wygodny taras. Wewnątrz domu znajdzie się natomiast miejsce na wszystkie niezbędne pomieszczenia. Często dobrze prezentują się otwarte przestrzenie np. otwarta kuchnia czy aneks kuchenny łączona z pokojem dziennym lub jadalnią. Potęguje to wrażenie przestronności, podobnie, jak duże przeszklenia, które warto zamontować np. w salonie. W domach o powierzchni użytkowej do 115 m2 nie zabraknie też miejsca na jedną lub dwie łazienki, dodatkowe pokoje czy pomieszczenia gospodarcze.

Ile kondygnacji w małym domu?

Projekty małych domów, dostępnych na https://archeton.pl/12-projekty-malych-domow to kategoria obejmująca zarówno budynki parterowe, jak i piętrowe czy z poddaszem użytkowym. Parterówki są polecane dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych czy posiadających problemy z poruszaniem się. Schody mogą bowiem stanowić zarówno przeszkodę, jak i niebezpieczeństwo, że np. dziecko z nich spadnie. Domy parterowe często posiadają także wbudowany garaż, w przypadku małych budynków z reguły jest on jednostanowiskowy.

Małe domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym pozwalają z kolei na łatwiejszy podział stref. Mają również mniejszą powierzchnię zabudowy przy tej samej powierzchni użytkowej, a więc łatwiej postawić je na niewielkich lub wąskich działkach.

Przepisy budowlane – co warto wiedzieć?

Małe domy najczęściej buduje się na niewielkich działkach. Należy jednak pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z nimi budynek powinien stać w odległości przynajmniej 3 m od granicy działki. Jeżeli jest to ściana z drzwiami i oknami to odległość wynosi 4 m. Dla wąskiej działki, któej szerokość nie przekracza 16 m prawo zezwala, aby odległość wynosiła tylko 1,5 m. Jednak sam budynek musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czy warto postawić na gotowy projekt małego domu?

Zaletą gotowego projektu jest niewątpliwie niższy koszt, ale również czas oczekiwania. Przy projekcie tworzonym na indywidualnie zamówienie może to potrwać nawet kilka tygodni. Natomiast gotowy projekt masz od ręki. W Archeton staramy się, żeby wybór był różnorodny, a każdy projekt dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Dlatego decydując się na którąś z naszych propozycji masz gwarancję jakości. To także pewność otrzymania pełnej dokumentacji niezbędnej do załatwienia formalności i rozpoczęcia budowy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%