Zamknij

Pompa ciepła. Jaką wybrać?

10:05, 31.08.2023 Aktualizacja: 10:05, 31.08.2023

Zakup pompy ciepła to spora oszczędność na kosztach ogrzewania. Pompa musi być jednak odpowiednio dobrana, aby dobrze spełniała swoją funkcję.

Pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwoli na znaczne oszczędności, ale też ma wiele dodatkowych zalet. Przede wszystkim ważna jest tu troska o środowisko naturalne. Pompy ciepła do swojego działania wykorzystują energię z otoczenia, z powietrza, wody czy gruntu, nie wywołują więc zanieczyszczeń ani nie emitują szkodliwych gazów. Pompa to więc ekologiczne źródło ogrzewania, które wystarczy do tego żeby ogrzać dom i zapewnić sobie ciepłą wodę. Dodatkowo jeśli gospodarstwo domowe posiada też panele fotowoltaiczne to pompę ciepła można całkowicie zasilić energią wyprodukowaną z paneli. Jak działają pompy ciepła? Energia z gruntu, powietrza czy wody jest przepompowywana do górnego źródła ciepła czyli instalacji grzewczej w budynku. Pompy ciepła są bezpieczne, nie zajmują wiele miejsca, są też łatwe do założenia i bezproblematyczne w obsłudze. Założenie pompy ciepła to odpowiednie poprowadzenie instalacji, a następnie montaż. Pompa ciepła pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a dzięki licznym dostępnym dofinansowaniom czy dotacjom, koszt zakupu i założenia pompy ciepła wcale nie musi być duży. Pompa ciepła może działać nawet przy niskich temperaturach i można ją założyć zarówno w nowych, jak i starszych budynkach, bez konieczności jednoczesnego decydowania się także na fotowoltaikę. Przy wyborze pompy ciepła, nie należy się kierować jedynie mocą pompy, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, jak urządzenie jest zbudowane czy jak dużo prądu pobiera pompa. Na efektywną pracę pompy ciepła wpływ ma także to, jak dobrze docieplony jest nasz dom.

Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła?

Moc pompy ciepła powinna być odpowiednia do potrzeb danego budynku, a model pompy dobrany do budynku i jego infrastruktury. Do stworzenia pompy powinny być wykorzystane materiały jak najwyżej jakości, tak aby pompa bezawaryjnie działała przez wiele lat. Wybierając pompę ciepła warto więc skorzystać z pomocy renomowanego dostawcy pomp ciepła np. https://abenergy.com.pl. Podstawa to odpowiednie dobranie pompy do budynku. Jeżeli moc pompy będzie za mała, to nie zagwarantuje nam wystarczającej ilości energii cieplnej i tym samym niemożliwe będzie ogrzanie domu np. w zimie. Dlatego przed montażem pompy trzeba dobrze poznać wartość zapotrzebowania energetycznego budynku. Wybierając pompę ciepła warto też zwrócić uwagę na jej wymiary i upewnić się, że pompę ciepła będzie gdzie zamontować, a także sprawdzić, czy możliwy będzie komfortowy dostęp do głównych podzespołów pompy na wypadek awarii. Przy wyborze pompy ciepła trzeba kierować się parametrami urządzenia i parametrami instalacji grzewczej, z którą ona współpracuje. Ważnym wskaźnikiem jest tzw. COP,  im jest on wyższy, tym urządzenie jest bardziej efektywne energetycznie. Drugim ważnym parametrem jest czynnik sezonowej efektywności grzewczej. Im wyższy, tym efektywniej pracuje urządzenie w trakcie całego sezonu ogrzewania, co oznacza więcej oszczędności dla posiadacza pompy ciepła. Ważne jest też to żeby pompa nie robiła zbyt dużo hałasu podczas pracy. Dla wygody warto też zainteresować się funkcją chłodzenia pompy ciepła.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%