Naukowcy z ENERGA-OPERATOR ogłaszają sukces! Dzięki nowym regulatorom napięcia, twoje panele słoneczne będą działać non-stop, nawet w największy upał!
Nowe regulatory napięcia pozwalają dostosowywać napięcia sieci do ilości energii wprowadzanej przez prosumentów. Takich urządzeń ENERGA-OPERATOR zamontowała już ponad 30. Sukcesywnie będzie instalować kolejne, w miejscach z największym nasyceniem źródłami fotowoltaicznymi.
Na obszarach o dużej liczbie mikroinstalacji fotowoltaicznych w godzinach, w których słońce świeci najmocniej i kiedy zapotrzebowanie na energię jest jednocześnie niewielkie, energia wprowadzana przez przydomowe mikroelektrownie do sieci może powodować wzrost napięcia. Przekroczenie jego bezpiecznych wartości skutkuje wyłączaniem się mikroinstalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie w tym czasie własnego zużycia energii. Pomóc może także m.in. prowadzona przez operatora systemu dystrybucyjnego bieżąca regulacja napięcia w sieci.
- W ostatnich latach notujemy dynamiczny, wręcz skokowy wzrost liczby i mocy przyłączonych do sieci mikroinstalacji. Obecnie już ponad 8 procent naszych klientów to prosumenci, których jest przeszło 280 tysięcy - mówi Robert Świerzyński, prezes zarządu ENERGA-OPERATOR. - Wyzwaniem jest dostosowanie sieci do ich potrzeb. Proces ten będzie przebiegać dwutorowo, z jednej strony obejmując przebudowę infrastruktury, zwiększenie przekroju przewodów, mocy transformatorów itp., a z drugiej zastosowanie mechanizmów sieci inteligentnej, poprawiających także jej elastyczność.
To szybsza i tańsza metoda niż kompleksowa rozbudowa i modernizacja sieci. Wieloletnie doświadczenie zdobyte m.in. w trakcie realizacji projektów naukowo-badawczych, takich jak projekt Upgrid, który rozpoczęty został jeszcze na początku 2015 roku, dzisiaj przynosi wymierne efekty.
Automatyczny regulator napięcia został w 2022 roku, jeszcze jako prototyp, zamontowany w ramach projektu pilotażowego w miejscowości Chrusty. Następnie urządzenie przetestowane zostało w miejscowości Białobrzegi. Parametry pracy sieci, w obu przypadkach, znacząco poprawiły się. Obecnie w sieci pracuje 30 tego typu urządzeń.
Regulator napięcia dokonuje automatycznej regulacji oraz symetryzacji napięcia w sieci energetycznej niskiego napięcia z odnawialnymi źródłami energii, pracując według określonego algorytmu.
Urządzenie zaprojektowane zostało do pracy na wolnym powietrzu i montażu na słupie energetycznym w obwodach linii napowietrznych niskiego napięcia. Dopuszczalny zakres temperatury otoczenia podczas jego pracy wynosi od -20°C do +40°C.
Energa-Operator sprawdza również możliwości zastosowania innych urządzeń pozwalających na dynamiczne regulowanie napięcia. Wraz z naukowcami z gdańskiego Instytutu Energetyki opracowała, w ramach projektu EUniversal, nowe rozwiązania dla stacji transformatorowych.
Dzięki stałemu monitorowaniu parametrów pracy lokalnej sieci, stacje mogą autonomicznie dostosowywać poziom napięcia tak, aby zapewnić optymalne warunki dla działania przydomowych fotowoltaicznych źródeł wytwórczych.
Prototypowe stacje wybudowano w trzech miejscach w Polsce: gminie Linia na Pomorzu, Czajkowie w woj. wielkopolskim oraz w Mławie. Lokalizacje te wybrane zostały nieprzypadkowo, na terenach, które odznaczają się dużą liczbą przyłączonych mikroinstalacji. Stanowią one jednocześnie obszary demonstracyjne polskiej części projektu EUniversal.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz