Zamknij
REKLAMA

Polanów ODCIĘTY od rosyjskiego gazu! KRYZYSOWA SYTUACJA

10.42, 28.04.2022 M.W. Aktualizacja: 10.45, 28.04.2022
Skomentuj Infrastruktura firmy Novatek w Polanowie
REKLAMA

Gmina Polanów jest jedną z kilkunastu gmin, które zostały pozbawione dostępu do gazu. To efekt sankcji nałożonych na firmy z rosyjskim pochodzeniem. Na rządowej liście znalazła się również firma Novatek Green Energy. W środę 27.04. gaz przestał płynąć nie tylko do gospodarstw domowych, ale i do szkół oraz do największej lokalnej firmy - Maced. Trwają rozmowy na szczeblu rządowym ws. wznowienia dostaw z innego źródła.

- W środę po południu zostałem poinformowany, że takie zjawisko nastąpiło. Firma Novatek znajdująca się na liście firm objętych sankcjami, która dostarczała gaz do naszych dwóch placówek oświatowych, przestała go dostarczać - mówi Dariusz Kalinowski, który w gminie Polanów zarządza oświatą. - Na szczęście mamy dywersyfikację czynników grzewczych. W przedszkolu mamy możliwość ogrzewania węglem, a w szkole w Bukowie i w żłobku jest możliwość ogrzewania olejem opałowym. 

Problem dotyczy byłego gimnazjum i oddziałów przedszkolnych przy ul. Wolności. Jego zdaniem w pozostałych placówkach można też wrócić do ogrzewania olejem opałowym, które wcześniej było stosowane.

Pocieszeniem może być fakt, że sezon grzewczy za nami, ale problem trzeba rozwiązać. Najprawdopodobniej infrastruktura należąca do firmy Novatek zostanie przejęta przez państwo. Jak długo to potrwa? Nie wiadomo.

[ZT]6960[/ZT]

Co ciekawe, władze gminy Łeba poinformowały mieszkańców na portalu społecznościowym, że dostawy gazu zostały odcięte. W Polanowie w czwartek rano jeszcze nie było takiej informacji. 

- U nas w domu kultury nie ma tego problemu, bo ogrzewamy się ekogroszkiem. Piec już wyłączyliśmy - mówi Wiesław Lebioda, dyrektor Polanowskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. 

W Polsce problem dotyczy kilkunastu miejscowości, w tym m.in. Łeby. Od wtorku trwają intensywne rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, w kilkunastu jest problem i od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna, podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony - powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker, pochodzący z Koszalina.

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji. 

Od kilku miesięcy grupa nazywająca się Solidarni Polanów krytykowała miejscowe władze za wybranie kilka lat temu oferty tej firmy. Wieszali plakaty krytykujące “ruski gaz”. Domagali się podłączenia do polskiej, państwowej sieci.

W sąsiednim Miastku gaz dostarcza firma G.EN. Gaz Energia. To przedsiębiorstwo z niemieckim kapitałem. Nie ma zagrożenia, że dostawy zostaną odcięte. 

CO DALEJ? Obszerny RAPORT w kolejnym wydaniu papierowej Gazety Miasteckiej.

(M.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%