Zamknij
REKLAMA

Planują budowę ścieżki rowerowej, która połączy Miastko z Bytowem

12:47, 17.01.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Linia kolejowa kiedyś tu była, ale została zlikwidowana i raczej nie zostanie reaktywowana. Alternatywne połączenie Bytowa z Miastkiem to kręta droga krajowa nr 20. Niebawem ma być jeszcze jedno połączenie - rowerowe. Jest spora szansa, że uda się uzyskać dofinansowanie na budowę trasy rowerowej Bytów - Miastko, w dużej części po dawnym nasypie kolejowym. Ma być to część dłuższej trasy rowerowej przez Pomorze, z odgałęzieniami na przykład do Studzienic czy odnogą, wiodącą do Świerzenka. 

- Jedno z odgałęzień ma być ze Studzienic do jeziora Charzykowskiego - informuje starosta, Leszek Waszkiewicz. 

Starostwo bytowskie już rozpoczęło budowę tej ścieżki rowerowej, zaczynając od Bytowa. Przeznaczono 40 tys. zł na wykonanie samego tylko projektu wzdłuż drogi powiatowej, w kierunku miejscowości Dąbrówka. W kolejnych miesiącach i latach przyjdzie czas na pozyskanie pieniędzy, aby zrealizować w całości ten plan.

- Myślę, że zadanie to można połączyć z planami inwestycyjnymi co do ścieżek rowerowych w gminie Miastko. Mam tu na myśli ścieżkę rowerową w kierunku Świeszyna i do Bobięcina, gdzie połączyłaby się z subregionalną trasą rowerową - proponuje radny Paweł Biernacki. 

Starosta bytowski Leszek Waszkiewicz mówi, że budowa strategicznej ścieżki rowerowej, łączącej między innymi Bytów z Miastkiem i biegnącej dalej przez Czarną Dąbrówkę w kierunku Łeby, jest bardzo realna.

- Jestem w tej sprawie w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim, który tę ścieżkę rowerową widzi bardzo mocno w swoich planach - zapewnia Leszek Waszkiewicz. 

Zaznacza on, że obecnie w perspektywie unijnej kończy się budowa dwóch innych ścieżek rowerowych. Jedna wiedzie wzdłuż wybrzeża, a druga z północy na południe, po wałach wiślanych. Teraz przyjdzie czas na budowę ścieżki rowerowej przez powiat bytowski - drogi, która ma być częścią trasy międzynarodowej z Berlina do Tallina. W województwie zachodniopomorskim prace są już bardzo zaawansowane. 

- Widzę duże szanse budowy tej ścieżki rowerowej, w tym odnóg w kierunku Łeby i Ustki, poprzez sześć albo nawet osiem gmin naszego powiatu. Jej powstanie to duże wydarzenie pod kątem rozwoju turystyki - komentuje starosta. 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radny Aleksander Szopa próbował jeszcze złożyć wniosek do budżetu, dotyczący budowy ścieżki pieszo-rowerowej ze Świerzna do Świerzenka, na odcinku 1,2 km. Pomysł ten wynikł z wniosku sołtysów, złożonego jakiś czas temu, zatytułowanego “Bezpieczna droga do szkoły”. 

- W Świerzenku trasę do szkoły oraz do kościoła mieszkańcy pokonują przemieszczając się po głównej drodze. Sam niejednokrotnie widziałem niebezpieczne sytuacje na tym odcinku trasy - uzasadnia radny Aleksander Szopa. 

Wniosek radnego nie został przyjęty, ponieważ według starosty został on złożony za późno, a ponadto nie był poparty odpowiednimi dokumentami i wyliczeniami. Leszek Waszkiewicz wypominał zresztą radnemu Szopie, że jest on przewodniczącym Komisji Budżetu i powinien dokładnie wskazać z jakiego źródła ma być finansowana ta inwestycja. Szopa wylicza, że ścieżka rowerowa kosztowałaby około 300 tys. zł. Można jej budowę sfinansować zaciągając kredyt albo emitując papiery wartościowe. Alternatywnie, jego zdaniem, powiat mógłby sprzedać atrakcyjne działki na terenie gminy Miastko. W tym temacie wyjątkowo starosty bytowskiego broni nawet szef klubu PiS, Wojciech Duda. Wskazuje, że faktycznie, aby zgłosić taką inwestycję do budżetu, trzeba wcześniej przeprowadzić odpowiednie działania, w tym wskazać jej finansowanie. Nie można robić tego na ostatnią chwilę, w momencie, gdy za kilkanaście minut uchwalony ma być budżet powiatu. Radny Szopa jako szef Komisji Budżetu, wcześniej takiego wniosku nie składał, a miał na to sporo czasu, bo przynajmniej kilka miesięcy. 

- Obowiązuje jakaś chronologia, na Boga! - apeluje radny Wojciech Duda. 

Po tej dyskusji radny Szopa wycofał swój wniosek. Budowa ścieżki rowerowej Świerzno - Świerzenko musi poczekać na lepsze czasy.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej. UWAGA! Kolejne wydanie 26.01.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

Ja jaJa ja

2 3

Drank nach ost 20:09, 17.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

1 0

*%#)!& CIE PEDALE 20:20, 20.01.2021


0 1

J IE IB /A C C I E P E D A L E 20:20, 20.01.2021


ROZUMROZUM

1 0

Inaczej -parcie na wschód. 15:20, 25.01.2021


Co dzienCo dzien

0 1

Budowali, normy przektaczasli a łajbą szła na dno 20:10, 17.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Niebezpieczne zwiazkNiebezpieczne zwiazk

2 4

Merkel każe, POrniemieccy włodarze ulokowani w RP na POmorzu, realizują ot Polityka a na 1,5 km w Swierznie ni ma pinindzy mówiąc słowami klasyka, ale na trasę Berlin Berlin Taallin pinindzy są,ciekawe. 20:18, 17.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A coA co

1 2

Wermacht teraz rowerami będzie jechał na wschód. Dolfi Potrzebował autostrad 20:21, 17.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HenrykHenryk

5 1

Panie Starosto Pan załataj te gierkowskie dziury w drogaCh POwiatowych, Potem rzucaj się na ścieżki Berlinskie 20:25, 17.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzicRodzic

5 0

A w Malęcinie po wycięciu drzew przy powiatówce nie możecie zbudować 200m chodnika przy drodze, po której dzieci chodzą na autobus do szkoły. Śmieszne ścieżki baseny fontanny , wianki na patyku. 12:44, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 1

20:19, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RAMBORAMBO

1 1

Po co do Bytowa to dojna krowa. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na ekologię.Wybudować wiaty na odpady komunalne zakupić drona w celu kontroli jakości spalin wydostających się z kominów w mieście jak na wsioskach.POZDRAWIAM. 13:05, 23.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiastkoMiastko

1 0

Pan Szopa zaproponował drogę rowerową Miastko Świeszyno, ale kaszuby NIE!!!!, my wolimy swoje projekty 19:08, 24.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%