Zamknij
REKLAMA

DYSKRYMINACJA w bobolickim żłobku? Matki NIEMILE WIDZIANE! [WIDEO]

12.00, 12.07.2022 M.W. Aktualizacja: 12.32, 12.07.2022
Skomentuj FOT. PIXABAY.COM
REKLAMA

Głośna sprawa mobbingu w żłobku w Bobolicach ma jeszcze jeden bulwersujący wątek. Podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej w tej sprawie, dyrektor żłobka Estera Dadan powiedziała bez ogródek, że popełniła błąd… zatrudniając matki z dziećmi.

- Już nigdy nie zatrudnię matek z dziećmi - powiedziała wprost w obecności radnych i sekretarza Urzędu Miejskiego w Bobolicach, Krzysztofa Dziadula oraz pracownic, które składały na nią skargę.

Słowa te dotarły do opinii publicznej i mocno ludzi zbulwersowały, ponieważ to jawny przykład dyskryminacji. Wypowiedź tę słyszała również uczestnicząca w obradach komisji radna Agnieszka Kurpiewska.

- Pani dyrektor nie powinna tak powiedzieć. Młode dziewczyny mają małe dzieciaczki i trzeba się z tym liczyć. Z pewnością takie słowa nie powinny paść - ocenia radna Kurpiewska. - Z drugiej strony należy podkreślić, że mimo to pani Estera zatrudniła matkę z dzieckiem, więc moim zdaniem z jednej strony mówi, że nigdy nie zatrudni, a z drugiej zatrudnia i jest okej. Uważam, że należy dać jej szansę. Niech dziewczyna postara się to wszystko naprawić. 

Wypowiedź dyrektor żłobka krytykują organizacje feministyczne. - Słowa “niepotrzebnie zatrudniłam matkę z dziećmi” oraz “już nigdy nie zatrudnię matki z dziećmi” nie powinny paść z ust pracodawcy/-czyni, gdyż mogą stanowić przykład dyskryminacji ze względu na płeć - mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet. 

[ZT]7958[/ZT]

Przypomina ona, że zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 18, 3a) “pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy”.

- Wybierając kandydata/-tkę do pracy pracodawca/-czyni powinien/-na kierować się kompetencjami i doświadczeniem osób kandydujących na dane stanowisko. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej i w całym procesie rekrutacji pracodawca/-czyni nie ma podstaw do pytania o życie osobiste kandydata/-tki, a więc również o to, czy posiada dzieci, czy pozostaje w związku małżeńskim itd. Takie kwestie nie powinny mieć wpływu na zatrudnienie - zaznacza Gzyra-Iskandar. - Jesteśmy gotowe udzielić bezpłatnego wsparcia psychologicznego i prawnego pracownicom, które doświadczyły mobbingu i zapraszamy je do zgłoszenia się do Centrum Praw Kobiet.

Do dyrektor Dadan zgłosi się na pewno Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrolerzy ze Szczecina zamierzają odwiedzić bobolicki żłobek. 

- W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy pracodawca jest obowiązany do stosowania zasady niedyskryminowania i równego traktowania w zatrudnieniu - mówi Marcin Goliszewski z sekcji prawnej PIP w Szczecinie. 

Jak wyjaśnia, ustawodawca przewidział dwie formy dyskryminacji. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych powyżej był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Natomiast dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników, należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną, lub kilka przyczyn określonych powyżej.

- Odmowa nawiązania stosunku pracy musi być uzasadniona przyczynami niedyskryminującymi pracownika. W przypadku naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu pracodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy - mówi Goliszewski. - Jednocześnie informujemy, że zostanie zaplanowana kontrola w zakresie przestrzegania prawa pracy w Żłobku Miejskim w Bobolicach.

Urząd Miejski w Bobolicach postanowił milczeć w tej sprawie. Sekretarz, Krzysztof Dziadul, nie odpowiedział na nasze pytania. Stwierdził, że nie jest to informacja publiczna. Pytania wysłaliśmy też do dyrektor Estery Dadan. Czekamy na odpowiedź.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

AgaAga

1 31

No idiotka Już nie powinna tam pracować 15:51, 12.07.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dzień dobry dzień dobry

0 1

Hehe Estera, nie komentuj:) 17:00, 12.07.2022


TrolekTrolek

22 2

Jakbym zatrudnił same mamy w żłobku i większość nie przyszłaby np. do pracy z powodu opieki nad dzieckiem. Rano rodzice przyprowadzający dzieci do dostaliby informację, że żłobek jest zamknięty. To oczywiście nikt by nie komentował, nie mówił że to skandal i dyrektora trzeba wykopać ze stołka. Totalne zrozumienie i spokoje rozejście się do domu. Brawo!!!🤠 18:18, 12.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GandalfGandalf

5 0

Najgorsze kierowniczki to kobiety, szczególnie w takich powiązanych z, samorządami instytucjach. Mobbing, zastraszanie, ośmieszanie, knucie, zero merytoryki, przepisy prawa komu to potrzebne. Kolejny przykład, dla czego samorządy źle działają. 06:09, 13.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%