Zamknij
REKLAMA

Sieć marketów Dino chce podbić gm. Trzebielino

20:26, 14.02.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Przez lata w gminie Trzebielino nie powstał żaden sklep wielkopowierzchniowy. Funkcjonują małe i średnie sklepy spożywczo-przemysłowe, prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców. Wkrótce się to zmieni. W Trzebielinie i w Suchorzu powstaną markety Dino. Polska sieć zamierza podbić tę gminę. Nie jest to dobra wiadomość dla lokalnych przedsiębiorców, ale wójt tego argumentu nie bierze pod uwagę. Jego zdaniem większość mieszkańców chce budowy marketów. 

Market Dino w Suchorzu ma powstać przy drodze wojewódzkiej, po prawej stronie, wyjeżdżając w kierunku Kołczygłów. Zlokalizowany będzie na prywatnej działce, obok nieczynnej restauracji Ostoja. Ten grunt to własność lokalnego przedsiębiorcy.

- Jeśli chodzi o Suchorze procedura dokumentacyjna jest już prawie gotowa. Nie było zastrzeżeń od właścicieli sąsiednich działek, w tym od zarządcy drogi wojewódzkiej. Ustalony został już zjazd i wyjazd. Wydałem pozytywną decyzję dotyczącą lokalizacji marketu Dino w Suchorzu - mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino. 

Teraz sieć Dino musi wystąpić już tylko o pozwolenie na budowę. 

W Trzebielinie market Dino ma powstać po lewej stronie, przy wyjeździe w kierunku Miastka. To miejsce, z którego aktualnie zazwyczaj korzystają funkcjonariusze policji, kontrolując prędkość pojazdów.

- Wnioski wpłynęły w ubiegłym roku jednocześnie. W Suchorzu, w przypadku drogi wojewódzkiej szybciej wydano pozwolenie, a w Trzebielinie jest droga krajowa i trochę dłużej cała procedura potrwa - tłumaczy wójt Czechowski. 

Decyzja dotycząca wydania warunków zabudowy została już ogłoszona. Zjazd do marketu został ustalony. Za około 2 miesiące gmina zamierza wydać pozytywną decyzję, dotyczącą budowy marketu Dino w Trzebielinie. 

Wójta Tomasza Czechowskiego nie przekonują sugestie, że powstanie dwóch marketów Dino w małej gminie Trzebielino może oznaczać koniec przynajmniej kilku lokalnych sklepów. 

- Nie bierzemy tego pod uwagę. Realia są takie, że to mieszkańcy dopytują, kiedy w końcu powstaną markety. W Dretyniu jest Dino. Bez sensu żeby nasi mieszkańcy tam jeździli na zakupy albo do Biedronki w Kołczygłowach. Jest to dla mieszkańców utrudnienie. Tak funkcjonuje handel, że nie można zakazywać konkurencji. Decyzja jest wydawana na podstawie przepisów prawa i nie ma czegoś takiego, że jeśli coś mi się nie podoba, to mogę wydać decyzję odmowną. Jeśli wszystko spełnia wymogi prawa budowlanego, to inwestycja może powstać - tłumaczy wójt. - Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dobra informacja dla niektórych sklepów, ale dla klienta i mieszkańca naszej gminy zdecydowanie tak. W Polsce jest swoboda działalności gospodarczej. Wszystkie przepisy są nastawione na rozwój. Dino to nie jest jakiś wielki hipermarket, tylko sklep samoobsługowy w skali mikro. 

Zdaniem wójta Tomasza Czechowskiego, tak jak dyskutowano w Koczale, pozostałe sklepy muszą sobie jakoś poradzić. Tam akurat powstaje jeden market Dino i jedna Biedronka. 

Urząd Gminy Trzebielino podkreśla także, że 2 markety, to wyższe podatki od nieruchomości, a ponadto ich powstanie oznacza dla gminy dochody z PIT od osób w obu sklepach zatrudnionych.

- Ciągle mówi się, że brakuje nam dochodów własnych, a to jest jeden ze sposobów, aby dochody własne zwiększyć - dodaje wójt Czechowski. 

Miejscowi przedsiębiorcy oczywiście nie są zadowoleni. Rozmawialiśmy z jednym z nich. 

- Wójt będzie miał teraz bliżej na zakupy, a w Trzebielinie do sklepu będzie mógł nawet przejść się na piechotę, zamiast jeździć do Kołczygłów. Tyle mogę skomentować, bo nic więcej nie będę w stanie zrobić - rozkłada ręce jeden z lokalnych przedsiębiorców, właściciel sklepu. 

W Suchorzu market Dino powstanie na działce miejscowego przedsiębiorcy, Jacka Górala. Kupił on niegdyś działkę wraz z nieczynną restauracją Ostoja przy drodze wojewódzkiej. Z czasem chce wyremontować budynek dawnej restauracji, ale na razie sprzedał sąsiednią działkę. To na niej powstanie market Dino. 

- Jakby nie powstał na mojej działce, to powstałby w innym miejscu. Ponadto w Kołczygłowach jest Biedronka i do dziś żaden z pozostałych, mniejszych sklepów nie został zamknięty - komentuje Jacek Góral. - Dodatkowo należy zauważyć, że działka ta od lat stała pusta i mógł ją ktoś kupić. Jakby jednak nie patrzeć, w wielu innych miejscach w Suchorzu są działki, na których taki sklep mógłby powstać. To nieuniknione. To samo dzieje się w Niemczech. Kiedyś we wioskach marketów nie było, a teraz zaczynają powstawać. U nas jest podobnie.

To nie jedyna taka inwestycja w Suchorzu. Inny inwestor przygotowuje się do budowy marketu budowlanego, po lewej stronie drogi wojewódzkiej, wiodącej w kierunku Korzybia. Ma on powstać naprzeciwko stacji paliw Orlen. 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

DomiDomi

2 2

I super, tak trzymac 20:43, 14.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PepePepe

5 2

Jeszcze te markety bokiem wyjdą. To nie jest żaden rozwój tylko niszczenie. Niech ściągną fabryki to wtedy można powiedzieć że rozwój 07:40, 15.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DomiDomi

1 0

Lepiej ,ze nasze nie zagraniczne ,media tez powinny byc nasze nie zagraniczne ,w zadnym kraju uni nie jest tak ,ze 80% mediow stanowia nie polskie .Na pierwszym miejscu Polski i nie wazne kto rzadzi.Piszesz o fabrykach ,tak miejsca pracy b.wazne choc bezrobocie jest tetaz duzi mniejsze niz np.za rzadow sld, czy po-psl i za ich czasu wyjechalam za praca do Finlandi.Ogladam Polska tv i widac ,ze ten premier naprawde sie stara ,przeciwnicy nie nadaja sie do rzadzenia jak jeden ,nawet nie chca polskich mediow,sklepow, firm , najlepiej to oddali by kraj we wladanie niemiec kto spojzy na to z dystansu ,to widac jak na dloni kto chce i dba o Polse i Polakow ,a kto o siebie ,kolesi i sasiadow z zach. Czy wschodu . 12:23, 15.02.2021


Twój nickTwój nick

3 2

No i bardzo dobrze - a sąsiednia sklepowa nie będzie chyba zadowolona. 08:51, 15.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SarnaSarna

0 0

Dino pralnia pieniędzy. Ciekawe , że panoszy się tylko po wsiach . Zniszczyć polskich małych przedsiębiorców , taka polityka. Jeszcze te markety czkawką się odbiją.

18:21, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaloinSaloin

0 0

Wchodzisz do Dnino patrzysz w lewo w prawo piwa w promocji nie ma wychodzisz ten sklep to lipa nic tam w dobrej cenie nie ma ! 21:08, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%