Zamknij
REKLAMA

KOSMICZNY Tomasz Zacholski z Trzebielina

22.48, 12.05.2022 M.W. Aktualizacja: 22.49, 12.05.2022
Skomentuj Ekipa PUT RocketLab, której członkiem jest Piotr Zacholski z Trzebielina
REKLAMA

Duma gminy Trzebielino i radnego Tomasza Zacholskiego. Tak nazwany jest obecnie Piotr Zacholski, student Politechniki Poznańskiej, który zasłynął już w całej Polsce. Jest on członkiem koła naukowego, które zaprojektowało rakietę. 

- Posłuży ona do badania atmosfery i klimatu. Zbudowali największą w Polsce rakietę - podkreśla Tomasz Zacholski.

W ubiegłym roku zajęli w tej dziedzinie pierwsze miejsce w Polsce, a w tym roku lecą do Teksasu, gdzie będą uczestniczyć w kolejnych etapach zawodów na szczeblu światowym. Wywiad z nimi ukazał się już między innymi w telewizji TVN. 

- Jestem dumny z syna i życzę im powodzenia, ale należy podkreślić, że cały zespół na to pracuje - podkreśla radny Zacholski. 

Rakieta zbudowana przez studentów z Poznania może wznieść się na wysokość 10 km. Chcą z nią ruszyć na podbój świata i zmierzyć się z najlepszymi uczelniami w konkursie Spaceport America Cup, organizowanym na największym prywatnym kosmodromie na świecie - w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych.

Ich ekipa nosi nazwę PUT RocketLab. Na wyjazd do Stanów Zjednoczonych musieli uzbierać 200 tys. zł. Telewizja TVN podała informację, że rzekomo Ministerstwo nie chciało ich wesprzeć. Po tej publikacji studenci to zdementowali.

- Nie zostało nam "odmówione" finansowanie ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jesteśmy beneficjentami programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje", w ramach którego realizujemy projekt do końca 2022 roku. Są to środki na działania badawcze i mamy nadzieję, że jeszcze przed końcem roku zaskoczymy wszystkich efektem naszego projektu. Środki z tego grantu nie mogą zostać przeznaczone na poczet innego projektu. Z tego powodu finansowanie wyjazdu odbywa się innymi ścieżkami i stąd pomysł na zorganizowanie akcji crowdfundingowej - wyjaśniają studenci z Poznania. - W poprzednich latach byliśmy beneficjentami grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z Najlepszych 4.0", który finansuje przedsięwzięcia wyjazdów studentów na tego typu zawody i do którego nabór, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa, ruszy w najbliższym czasie. Nasza sytuacja ma związek z pandemią, która wszystkich nas dotknęła w ostatnich latach, a która sprowadziła udział w międzynarodowych konkursach do eliminacji online. W czerwcu natomiast odbywa się stacjonarnie w Nowym Meksyku, USA - IREC Spaceport America Cup 2022. Stąd nasza determinacja, by zebrać środki w celu jak najlepszej prezentacji projektu PUT RocketLab! Pragniemy również serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, sponsorom i Politechnice Poznańskiej, Ministerstwu, dzięki którym budowa rakiety, a teraz i wyjazd na zawody, będzie możliwy.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%