Zamknij
REKLAMA

Gmina Polanów zlikwidowała szkołę w Żydowie

06:02, 06.03.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Likwidacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie staje się faktem. Radni zatwierdzili uchwałę o zamiarze dokonania takiego procesu. Założenie jest takie, że uczniowie uczęszczający do Żydowa od roku szkolnego 2020/2021 mogą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Polanowie i w przedszkolu gminnym. 

W uzasadnieniu podaje się, że głównym powodem jest mała ilość dzieci oraz duże koszty utrzymania. Od 1 września 2019 szkoła ta funkcjonuje jako szkoła podstawowa z klasami 1-3 oraz z oddziałem przedszkolnym. Łącznie od września uczęszcza tam 16 dzieci. W przedszkolu jest 3 dzieci, w klasie pierwszej - 2, w klasie drugiej - 5 i w klasie trzeciej - 6. Z uwagi na takie warunki nauczanie prowadzi się w klasach łączonych, a zajęcia lekcyjne odbywają się od 7:30 i kończą się o 12:55. 5 nauczycieli pracuje na pełnym etacie.

- Po likwidacji szkoły jeden nauczyciel znajdzie zatrudnienie w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Pozostali nauczyciele otrzymają wypowiedzenie do końca maja 2020 roku oraz odprawy - informują władze Polanowa.

Szacowana kwota odpraw dla czterech nauczycieli, wraz z dodatkową odprawę emerytalną, to około 124 500 zł. Jeśli chodzi o pracowników niepedagogicznych, jedna osoba posiada prawa emerytalne. To sprzątaczka z odprawą emerytalną 18 720 zł. Natomiast osoba zatrudniona na pół etatu w sekretariacie i konserwator pracujący na etacie otrzymają wypowiedzenia zgodnie z Kodeksem Pracy. 

[ZT]5120[/ZT]

Do szkoły w Żydowie troje dzieci dojeżdża ze wsi Gołogóra i jedno ze wsi Głusza. Będą mieć drogę do szkoły dłuższą około 15 minut, aby dotrzeć do Polanowa. Wszyscy uczniowie mają być automatycznie przeniesieni do tego miasta. Nie ma też konieczności tworzenia dodatkowych oddziałów w Polanowie, bo po przeniesieniu łączna ilość uczniów będzie wynosić w klasie pierwszej - 44, w klasie drugiej - 40, w klasie trzeciej - 49. 

Likwidacja szkoły w Żydowie spowoduje zmniejszenie wydatków na oświatę. Obecnie koszt utrzymania jednego oddziału w szkole to około 106 000 zł. Natomiast koszt utrzymania jednego ucznia w szkole podstawowej w Żydowie jest najwyższy, w porównaniu do innych placówek w gminie Polanów, i wynosi 32000 zł, a dla porównania w szkole podstawowej w Bukowie 15 000 zł i w szkole podstawowej w Polanowie 16 000 zł. Natomiast koszt w związku z dowozem 13 uczniów do szkoły w Polanowie wzrośnie o 1235 zł miesięcznie.

- Likwidacja Szkoły Podstawowej w Żydowie spowodowana jest niżem demograficznym i małą ilością uczniów uczęszczających do szkoły, formą funkcjonowania oddziałów w klasach łączonych, strukturą zatrudnienia nauczycieli, a także decyzją o wyborze innej placówki oświatowej, na przykład w Polanowie albo w Przytocku, podejmowaną przez miejscowych rodziców - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Lipski. - Analiza demograficzna całego obwodu szkolnego zachowuje tendencję spadkową. Wobec faktu, że subwencja oświatowa kroczy za uczniem, koszt utrzymania jednego oddziału jest dwa razy wyższy niż w innych placówkach gminy Polanów. Mając na uwadze każdego ucznia, ale i też całą społeczność uczniowską gminy Polanów, czyli 602 uczniów i 215 dzieci przedszkolnych, zasadne jest podjęcie takiej decyzji.

TEKST ARCHIWALNY - aktualne informacje w Gazecie Miasteckiej z 3.03.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Gość Gość

6 0

Tragedia przy 44 uczniach podziwiam ta nauczycielkę jak daje radę....gdy chodziłam do szkoły bylo nas 25 maksymalnie i juz byl haos: przepytać kazdego na lekcji to wyczyn czy przypilnować na sprawdzianie. Jak juz się przyczynili do tego że zlikwidowali szkolę powinni po 2 klasy otworzyć. 07:30, 06.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzicRodzic

4 0

Mam nadzieję że w końcu zwolnią Panią Niezgodę od matematyki i na jej miejsce zatrudnia Panią z Żydowa. Ta kobieta nie nadaje się na nauczyciela. Po raz kolejny przekroczyła granice nietykalności dziecka. Krzykiem nie da się wychowywać dzieci nie mówiąc o skutecznej nauce. Kogo ona ma za plecami że jest nie do ruszenia w tej szkole? To jest idealny temat dla gazety. 10:06, 06.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

0 0

Zapraszamy do kontaktu w tej sprawie tel. 513313112 18:16, 06.03.2020