Zamknij
REKLAMA

WANDALE na szlaku spacerowym w Trzebielinie

18:47, 27.12.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

To już przechodzi ludzkie pojęcie, co zaczyna dziać się w Trzebielinie. Gmina ta jest coraz mocniej dotknięta działaniem wandali. Zaczęło się od obrazoburczych malunków na ścianach, między innymi naprzeciwko urzędu gminy, na terenie nowego targowiska. Później zniszczono kwietniki przy bibliotece, a teraz jeszcze 19 kloszy w lampach na szlaku spacerowym wzdłuż jeziora.

- Z przerażeniem zaobserwowałam to, co się wydarzyło, bo to już totalna bezmyślność. Po zmroku nad jeziorem u nas jest teraz ciemno, bo jakieś osoby bez mózgów postanowiły potłuc prawie wszystkie klosze - alarmuje mieszkanka Trzebielina. - Sprawę pogarsza fakt, że po tej dewastacji porozrzucane szkło posprzątano, ale w lampach zostawiono ostre fragmenty szkła, które ledwo co się trzymają. Dużo ludzi tamtędy chodzi, więc obawiam się, że w końcu dojdzie do tragedii, gdy taki odłamek spadnie komuś na głowę.

[ZT]5636[/ZT]

Wójt Tomasz Czechowski potwierdza, że doszło do takiego aktu wandalizmu. 

- Wcześniej zdarzało się stłuczenie pojedynczych albo na przykład dwóch kloszy, a teraz zniszczono ich aż 19. Zgłosiliśmy to policji i do ubezpieczyciela, który musi zrobić swoją procedurę i sprawę udokumentować. Dlatego leżące na chodniku szkło zebraliśmy, a te pozostałe elementy muszą wisieć, czekając na przyjazd rzeczoznawcy - wyjaśnia wójt, Tomasz Czechowski. 

Potwierdza on, że w ostatnim czasie takich aktów wandalizmu pojawiło się sporo. 

- Zaczynam podejrzewać, że cała ta sytuacja polegająca na domowej izolacji powoduje wzrost adrenaliny, a po spożyciu alkoholu czy innych używek agresja rośnie - komentuje wójt Trzebielina. - Wcześniej były jakieś sporadyczne zniszczenia, ale teraz to przybiera na sile. Mogę powiedzieć, że wyrosło nam pokolenie wandali i trzeba zrobić z tym porządek. To z pewnością grupa młodych, energicznych i głupich. 

  

Akt wandalizmu zbiegł się w czasie z planami gminy, która zamierza wymienić wszystkie lampy na szlaku spacerowym. Inwestycja w postaci obecnych lamp została wykonana w 2014 roku. Lampy zasilane są ogniwami fotowoltaicznymi, ale podobno nie zdaje to egzaminu, bo światła albo za wcześnie się zapalały albo za szybko gasły. Oświetlenie było też zbyt słabe. Na domiar złego było mnóstwo awarii w skali roku. Gmina na konserwację oświetlenia musiała wydawać nawet 20 000 zł. Dlatego w ciągu dwóch lat samorząd zamierza przebudować oświetlenie, montując zasilane sieciowo lampy w technologii LED. 

- Być może zamontujemy lampy hybrydowe, zasilane jednocześnie z sieci, jak i energią słoneczną - przewiduje wójt Trzebielina. 

Na modernizację oświetlenia trzeba będzie trochę poczekać, a stłuczonych lamp wójt już nie zamierza naprawiać, więc tej zimy nad jeziorem w Trzebielinie będzie po prostu ciemno.

Jeśli chodzi o wandali, po ich ustaleniu, kara wynikająca z postępowania sądowego to nie wszystko. Jeśli wina zostanie udowodniona, to z pewnością firma wypłacająca odszkodowanie zwróci się do ich rodzin po pieniądze i jeżeli dobrowolnie nie zapłacą, do ich drzwi zapuka komornik, egzekwując należności wraz z odsetkami. 

- Apeluję do mieszkańców, aby jakiekolwiek informacje przekazywali nawet anonimowo - komentuje wójt, Tomasz Czechowski.

Wiesz kto stłukł klosze nad jeziorem w Trzebielinie? Daj znać dzwoniąc pod redakcyjny numer telefonu: 513 313 112.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%