Zamknij
REKLAMA

MILIONY NA DROGI! Nowy asfalt m.in.z Ról i z Ciecholubia do Osowa

20:51, 21.04.2021 | M.W.
Skomentuj Sołtys Ról Kamil Rudnik może być zadowolony. Droga zostanie zmodernizowana
REKLAMA

To szczęśliwy dzień dla mieszkańców niektórych miejscowości w naszym regionie. Właśnie ogłoszono wyniki naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jest dotacja na modernizację m.in. oczekiwanej od lat drogi z Ról w kierunku Kramarzyn oraz na ulice na Osiedlu Wyzwolenia w Miastku.

Mieszkańcy wsi Role i Turowo w gminie Miastko walczyli o to od lat. Raz już nawet droga powiatowa w kierunku Kramarzyn miała być przebudowywana, ale rządząca Miastkiem Samorządność wówczas zablokowała wkład własny gminy. Teraz przebudowa musi się odbyć, bo rządowa dotacja została zatwierdzona. Powstanie zupełnie nowa droga o długości 6,27 km. Wartość kosztorysowa to 7 mln zł, a dotacja 50 proc. Zadanie to ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Oprócz dróg powiatowych dofinansowanie uzyskały też niektóre gminy. Szampana mogą otwierać w Miastku, gdzie przyznano ponad 1,5 mln zł dotacji na zadanie warte ponad 3 mln zł. Chodzi o przebudowę ulicy Wiązowej, Lipowej i Świerkowej na tzw. Osiedlu Wyzwolenia o łącznej długości 2,3 km. Realizacja jeszcze w tym roku.

W Miastku jest “na bogato”, bo dotacja została przyznana również na kontynuację modernizacji ulicy Jodłowej. Wykonane zostanie połączenie jej z drogą krajową nr 20. To ważna inwestycja, bo gmina sprzedaje właśnie działki budowlane przy tej drodze. Za 2,5 mln zł wykonany zostanie odcinek o długości 600 metrów. Dotacja to 50 proc., a realizacja jeszcze w tym roku.

Gminy Trzebielino nie ma na liście. Jest Koczała. Przebudowany zostanie odcinek o długości 10 km od Koczały w kierunku Przechlewa, do skrzyżowania w lesie. Wartość inwestycji to ponad 5,7 mln zł z dotacją 50 proc.

Po sąsiedzku jeszcze gmina Rzeczenica uzyskała dotację na modernizację drogi w Pieniężnicy. Odcinek o długości 690 m. ma kosztować 968 tys. zł.

Wielka radość również w gminie Kępice. W końcu remontu doczeka się droga wyglądająca jak po bombardowaniu. Chodzi o powiatowy odcinek z Ciecholubia w kierunku Osowa, do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 208. Wartość tej inwestycji to 7,1 mln zł z dotacją 50 proc. Realizacja jeszcze w tym roku.

W gminie Kępice radość jest podwójna, bo lokalny samorząd też uzyskał dotację na swoje drogi. Przebudowane zostaną gminne ulice o łącznej długości 1,17 km: w Kępicach - ul. Kochanowskiego, ul. Słowackiego – trzeci etap (łącznik z ul. Mickiewicza), ul. Leśna, ul. Przytulna. W Korzybiu zostanie przebudowana ul. Leśna i wybudowana ul. Wesoła. Wybudowana zostanie także droga w Obłężu wraz z miejscami postojowymi oraz droga w Przytocku. Drogi w Korzybiu, Obłężu i Przytocku, a także ul. Kochanowskiego w Kępicach to obecnie drogi gruntowe. Szacunkowa wartość to 5,28 mln zł z dotacją 50 proc. Realizacja jeszcze w tym roku.  

W gminie Lipnica poważnej inwestycji doczeka się Brzeźno Szlacheckie. Wyremontowana zostanie ulica Szlachecka, a w stolicy gminy - Lipnicy - ulice Pogodna, Spokojna i Wygodna. Łączna długość remontowanych odcinków to 1,24 km, a wartość zadania 1,66 mln zł z dotacją 50 proc. Realizacja rozłożona na 2 lata, do 2022 roku. 

W województwie zachodniopomorskim w gminie Bobolice uzyskano dotację na przebudowę ul. Sienkiewicza i Robotniczej wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Reymonta. Łączna długość to prawie 700 m. Bobolice uzyskały wyższą dotację niż pozostałe samorządy, bo aż 70 proc. Szacunkowa wartość inwestycji to 809 tys. zł.

Na liście nie ma gminy Biały Bór. Jest Polanów, ale na dalekiej pozycji na liście rezerwowej. To 19. miejsce, czwarte od końca. Polanów wnioskował o modernizację ulicy Przytorze. Odcinek o długości 700 m. miał kosztować ponad 1 mln zł. Dofinansowania nie będzie.

Na piątym miejscu listy rezerwowej znalazła się modernizacja drogi powiatowej Borzyszkowy - Gliśno Wielkie w gminie Lipnica. Całkowita wartość to 4,7 mln zł z dotacją 50 proc. i realizacją jeszcze w tym roku, jeśli powstaną oszczędności poprzetargowe. Łatwo nie będzie, bo na wyższych pozycjach są bardzo kosztowne inwestycje, np. warta prawie 13 mln zł budowa drogi Lemany - Sulęczyno w powiecie kartuskim. 

Całkiem na dole, na przedostatnim 51. miejscu listy rezerwowej znalazły się Kołczygłowy i przebudowa ulicy Tuwima. Odcinek o długości 0,52 km miał kosztować prawie 1,5 mln zł. Raczej nie ma szans na realizację tego zadania. 

Łącznie województwo pomorskie otrzyma 231 173 103 zł dofinansowania na realizację 141 zadań. W województwie zachodniopomorskim rozdysponowano dużo mniej, bo 105 mln zł na 59 inwestycji.

Tak duża ilość dofinansowanych projektów w woj. pomorskim to duży sukces wicewojewody Mariusza Łuczyka, mieszkańca Miastka. Tajemnicą nie jest, że aktywnie zabiega o dotacje współpracując z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim z Chojnic i rzecznikiem rządu Piotrem Mullerem ze Słupska.

- Fundusz Rozwoju Dróg jest dzisiaj dla nas owocny. W szczególny sposób cieszę się, że za moim wstawiennictwem, a także posła Aleksandra Mrówczyńskiego i rzecznika rządu Piotra Mullera, udało się pozyskać środki na budowę drogi powiatowej Role - rozjazd. Wniosek sołtysów skierowany za pośrednictwem radnego gminy Miastko Szymona Należytego uzyskał wsparcie i dotacja została zatwierdzona. Jest to dla mnie tym większa radość, patrząc na stan techniczny tej drogi - komentuje wicewojewoda Mariusz Łuczyk. - Wszystkie inwestycje spowodują, że komfort jazdy na drogach w powiecie będzie lepszy.

Rzecznik rządu, poseł Piotr Muller, jako mieszkaniec naszego regionu, jest oczywiście zadowolony z tak dużej ilości dotacji na naprawę lokalnych dróg.

- Cieszę, że zaniedbywany od lat region jest w tej chwili doceniany. Inwestycje powiatowe i gminne to bardzo dobra wiadomość dla powiatu bytowskiego, słupskiego i lęborskiego. Teraz zaległości są odrabiane. Jeszcze wiele inwestycji przed nami - komentuje Muller.

Z lokalnych polityków powody do zadowolenia ma na pewno radny powiatowy z gminy Lipnica Sylwester Owśnicki. 

- Dotychczas na powitanie każdemu mówiłem tylko słowo “dzień”, a dziś 21 kwietnia każdemu mówię “dzień dobry”, bo to bardzo dobry dzień nie tylko dla gminy Lipnica, ale i dla całego powiatu - mówi z uśmiechem Owśnicki. - Dzień dobry jest dla mnie zawsze wtedy, gdy dostajemy kilkanaście milionów złotych na drogi. 

Ma on nadzieję, że z listy rezerwowej zakwalifikowana zostanie również przebudowa drogi powiatowej na odcinku Borzyszkowy - Gliśno. Uzależnione jest to od oszczędności poprzetargowych. 

To jednak nie wszystko! W gminie Miastko zapowiada się BOGATY zestaw w postaci budowy chodników przy drogach krajowych. Więcej na ten temat w Gazecie Miasteckiej od środy 28 kwietnia. 

[ZT]6079[/ZT]

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

BrawoBrawo

9 4

Brawo PiS! Brawo Mariusz Łuczyk! 21:47, 21.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mariusz Mariusz

3 1

Brawo PiS za miesięcznice smoleńskie i słynne zbliżanie się do prawdy za grube milony złotych! Brawo za walkę z nepotyzmem i złodziejstwem, które teraz w jeszcze większym natężeniu widać w spółkach państwowych. Brawo dla Macierewicza, Pawłowicz, Misiewicza, Rydzyka i Obajtka. Brawo za wspaniałe inwestycje w elektrownię w Ostrołęce, narodowy port lotniczy w Baranowie, przekop mierzei wiślanej potrzebne jak dziura w moście. Za strumienie monet dla TVP w okresie pamdemii i wiele wiele innych niewybaczalnych oszustw, których lista będzie zawstydzać wszystkich wyborców PiS do końca życia. 16:12, 22.04.2021


REKLAMA
0%