Zamknij
1
,
Lokalni działacze Trzeciej Drogi stanęli na rozdrożu. Sytuacja jest dla nich trudna, bo na partyjnych szczytach Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia ogłosili koniec wspólnego projektu. Hołownia zamierza dalej funkcjonować jako Polska 2050, Kosiniak-Kamysz – rzecz jasna – jako PSL. To kłopotliwe dla lokalnych działaczy identyfikujących się dotąd z Trzecią Drogą. Quo vadis? – to pytanie można zadać m.in. Pawłowi Biernackiemu, przewodniczącemu rady powiatu, a także radnemu powiatowemu Mirosławowi Maszluchowi.
,
Sporo się działo w minionym tygodniu na drogach powiatu bytowskiego. Nie zabrakło pijanych kierowców i kilku kolizji.
,
Mobbing pracowniczy panował w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Bytowie. PIP to potwierdził, sąd wydał wyrok, a teraz od starosty zależy dalsza przyszłość inspektora Mariana Wysockiego. Postawiła mu się urzędniczka Małgorzata Syldatk, niesłusznie zwolniona. Straciła pracę – podobno dlatego, że nie wykazywała ślepego posłuszeństwa i nie przymykała oka na pewne sytuacje. Pretekstem miał być brak oświadczenia lustracyjnego.
1
,
Kościół greckokatolicki w Polsce otrzymał nowego biskupa pomocniczego. Ojciec Święty Leon XIV mianował nim ks. Mariusza Dmyterkę – dotychczasowego proboszcza parafii greckokatolickiej w Białym Borze. O nominacji poinformowała w południe Nuncjatura Apostolska.
2
,
Województwo pomorskie, w tym również powiat bytowski, mają w niedalekiej przyszłości odegrać bardzo dużą rolę dla polskiej gospodarki. Rząd ogłosił, że powstanie tu zielony okręg przemysłowy oparty na produkcji zielonej energii elektrycznej. Plan obejmuje nie tylko budowę elektrowni atomowej w Choczewie i wielkich wiatraków na Bałtyku, ale również lądowych farm wiatrowych, które już mają powstawać w gminach Trzebielino i Kołczygłowy.
5
,
Prokuratura Rejonowa w Słupsku wszczęła śledztwo dotyczące wicekomendanta Komisariatu Policji w Miastku – Krzysztofa Baumgarta. To odpowiedź na medialne doniesienia w sprawie jego byłej żony, która oskarżała policjanta o stosowanie przemocy.
,
Wkrótce zmieni się krajobraz gminy Trzebielino. Spółka z izraelskim rodowodem zamierza postawić przynajmniej 9 siłowni wiatrowych. Sprawa jest na wczesnym etapie, ale wójt już teraz organizuje konsultacje społeczne – spotkanie zorganizowano w czwartek 17 czerwca w Poborowie. Zapraszano również mieszkańców sąsiednich wsi Cetyń i Starkowo, bo ich wszystkich ta sprawa dotyczy.
1
,
Jedni czekali na to od lat, inni z przerażeniem przyjmują, że to się wydarzy. Wojewódzki konserwator zabytków ogłosił, że aleja drzew wzdłuż drogi powiatowej z Trzebielina w kierunku Kołczygłów zostanie wpisana do rejestru zabytków.
,
Warte około 15 milionów złotych inwestycje są realizowane na drogach wojewódzkich. Remont dotyczy kilku kilometrów drogi wojewódzkiej nr 209 i krótkiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 206 w gminie Miastko.
,
Bytowski Drutex przygotował specjalną ofertę do kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”. Skorzystać będzie można z dofinansowania w aż pięciu kategoriach.
1
,
Ostatni weekend czerwca nie upłynął spokojnie na drogach powiatu bytowskiego. Tradycyjnie nie zabrakło pijanych kierowców i niegroźnych stłuczek, ale był też poważny wypadek.
1
,
Pobrano ją podczas policyjnej kontroli 9 maja, ale dopiero 18 czerwca krew radnego wojewódzkiego Krzysztofa Sławskiego została wysłana do badań na zawartość alkoholu. Dlaczego tak długo to trwało? Policja twierdzi, że sprawa utknęła w prokuraturze.
16
,
Szokujące nagrania z małej wsi Pietrzykowo w gminie Koczała. Mężczyzna za sparing partnera w walce bez żadnych zasad wziął niewinnego, “pluszowego” psa rasy łajka jakucka. Siedmiomiesięczna Foxi była okładana pięściami i – podobno – też grubym kijem, na oczach dzieci. Katem był ich ojciec – zawodowo dogoterapeuta i hodowca łajek oraz haskich, zrzeszony w Polskim Związku Kynologicznym.
,
Rozpoczęła się zapowiadana przez wójta Trzebielina inwestycja, polegająca na prostowaniu i lepszym wyprofilowaniu niebezpiecznych zakrętów w pobliżu miejscowości Zielin – zarówno od strony Trzebielina, jak i Suchorza. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znalazła na to fundusze.
2
,
Skończyło się rumakowanie. Z powodu licznych przypadków łamania prawa i niebezpiecznych zachowań władze postanowiły całkowicie zamknąć dostęp do Pomorskiej Góry Piachu w Białym Borze. Miejsce to było popularne wśród miłośników motocrossów i quadów z całego regionu. Przyczyną decyzji są coraz częstsze, skrajnie nieodpowiedzialne zachowania uczestników nieformalnych zlotów.