Zamknij
REKLAMA

DONOS z ul. Pałuckiej. Wrócił z zagranicy i chodzi po mieście!

21:38, 26.03.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Blady strach padł na mieszkańców ulicy Pałuckiej w Miastku. Jeden z mieszkańców wrócił z zagranicy, ale nie siedzi w domu. Widziano go wielokrotnie poza domem. Spotyka się też ze znajomymi, co budzi obawy mieszkańców Zatorza.

- Normalnie wychodzi na miasto. Jak wezwaliśmy policję okazało się, że nie ma go w żadnym rejestrze, a z zagranicy wrócił na pewno. Wiem, że to powszechny problem. W systemie rejestrującym wracających z zagranicy nie ma wszystkich osób. W takich sytuacjach nawet policja niewiele może zrobić - alarmuje nasza Czytelniczka.

Obawiający się o swoje zdrowie mieszkańcy dzwonili nawet na infolinię dot. koronawirusa i też im powiedziano, że skoro mężczyzny nie ma w rejestrze, to nie musi przestrzegać kwarantanny.

- Problem w tym, że on na pewno za granicą pracował. Nie jest też kierowcą, ale zwykłym pracownikiem fizycznym. Dziwi mnie, że nie wszyscy są tam zapisywani - komentuje. - Postanowiłam zadzwonić do redakcji Gazety Miasteckiej, bo instytucje państwowe nie pomagają. Tymczasem on chodzi po mieście i nawet jeśli mówi, że nie jest chory, to przecież początkowo koronawirus jest bezobjawowy. Jakby się okazało, że jest chory to może być już za późno dla wielu osób.

Niestety nie możemy podać imienia i nazwiska mieszkańca ulicy Pałuckiej. Napisaliśmy do niego prywatną wiadomość na Facebooku, ale jeszcze nie odpowiedział. Bez konkretów odpowiedział też bytowski Sanepid. Instytucji tej zadaliśmy takie pytania:

1. Czy ta sprawa zostanie zbadana?

2. Z czego może wynikać brak takiej osoby w ewidencji tych, którzy przyjechali z zagranicy?

3. Czy ma na to wpływ domniemane zatrudnienie za granicą "na czarno"?

Jaka jest odpowiedź Sanepidu? Niemerytoryczna i ogólnikowa, więc poprosiliśmy o przesłanie poprawnej odpowiedzi.

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, osoba przekraczająca granicę państwa od 15.03.2020 r. w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbywać obowiązkową kwarantannę. Natomiast rozporządzenie w/w i rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r.w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii  przewiduje również wyjątki dot. to osób, które przekraczały granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym - informuje Anna Krefft, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytowie. - Przed 15.03.2020 r. przy przekraczaniu granic państwa nie było obowiązku odbycia kwarantanny. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny nakładana jest przez organy policji na podstawie art. 116 kodeksu wykroczeń.

Według niektórych naszych Czytelników wobec takich osób powinno stosować się takie metody jak w Indiach, zarejestrowane na poniższym nagraniu.

UWAGA!

Najbliższe wydanie Gazety Miasteckiej ukaże się 7 kwietnia. Izolujemy się, pracujemy zdalnie, więc w tym trudnym czasie wszystkie najważniejsze informacje w wersji skróconej na portalu www.miastko24.pl Bardziej rozbudowane reportaże poczekają na publikację 7.04. Liczymy na zrozumienie Czytelników ;)

[ZT]5229[/ZT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

z zatorzaz zatorza

7 0

system do d... 22:07, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

One BlackOne Black

3 0

COVID-19 JAK INNE Z KORONA VIRUSOW spokojnie ludzie , teraz bacznie pilnujemy działań na szczeblu rządowym ot tu istotnie mamy ryzyko o utratę zdrowia życia majątku i wolności . to sedno to cel to było zaplanowane 22:53, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

1 0

Pewnie to nie jedyna taka osoba w Miastku 08:02, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Pani z sanepidu nie wie ze rozporządzenie o stanie epidemicznym już nie obowiązuje? 11:00, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziadDziad

3 0

Beznadziejny tytuł "donos" - czyżby autor tekstu, również łamał restrykcje kwarantanny?
To niedopuszczalne, ale brak świadomość niektórych ludzi wynika z ich niskiego IQ ( prosze nie mylić z wykształceniem czy zajmowaną pozycją społeczną)
Na takich ludzi, dobrze kiedyś oddziaływali z podobnego szczebla ORMO, ZOMO... 15:43, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA