Zamknij
REKLAMA

Coraz więcej zakażeń COVID - 19. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

13:01, 23.10.2020 | D.R
Skomentuj
REKLAMA

Cała Polska w czerwonej strefie, zdalna nauka w starszych klasach szkół podstawowych, zamknięte lokale gastronomiczne, zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Rząd wprowadził nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. 

- Od jutra cała polska staje się czerwoną strefą. Kluczowa zmiana, którą wdrażamy to nauka zdalna w szkołach podstawowych w klasach od IV do VIII. Zmniejszy to kontakty społeczne, natężenie ruchu w środkach komunikacji społecznej - mówił premier Mateusz Morawiecki. - W godzinach od 8 do 16 młodzież i dzieci do 16 roku życie nie mogą sami przemieszczać się i spotykać w grupach. Z domu mogą wychodzić jedynie pod opieką osoby dorosłej - dodał.

Nauczyciele i uczniowie z miasteckich szkół przygotowani są do zdalnej nauki. - Mamy już spore doświadczenie. Na zdalny tryb nauki przeszliśmy w marcu tego roku. W tym czasie zostały już wypracowane metody komunikacji. Od września gdy dzieci wróciły do szkoły przeprowadzono z nimi zajęcia usprawniające posługiwanie się szkolnymi platformami i sprzętem komputerowym - mówi naczelnik miasteckiej oświaty Halina Gierszewska. - Uczniowie jak i nauczyciele wyposażeni są w dodatkowy sprzęt komputerowy. Laptopy trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych. Planujemy doposażyć szkoły w kamerki audiowizualne i tablety graficzne – dodaje.

Spore zmiany czekają nas również w restauracjach, pubach i barach. Lokale gastronomiczne nie będą mogły przez najbliższe dwa tygodnie prowadzić działalności tak jak dotychczas. - Będą mogły przygotowywać jedynie dania na wynos. Obostrzenie zaplanowane jest na dwa tygodnie ale z możliwością przedłużenia jeśli nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń. Jest to bardzo trudna wiadomość dla właścicieli i klientów. Jednak zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to pomieszczenia gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni. Dochodziło tam do częstych zakażeń a maseczki nie były używane – mówił premier.

Rząd wprowadził również zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Wyjątkiem są ci, którzy mieszkają razem i ci, którzy spotykają się w celach zawodowych. Premier poprosił seniorów powyżej 70 roku życia o to, by w miarę możliwości nie wychodzili z domu. - W tym celu uruchamiamy program korpus wsparcia seniorów. Przez szerokie zaangażowanie wolontariuszy i żołnierzy WOT chcemy zachęcić seniorów do pozostania w domach – mówił Morawiecki. - Zostaną również zamknięte sanatoria – dodał

 

Przypomnijmy jakie obostrzenia panują w czerwonej strefie. 

-W środkach komunikacji publicznej może być zajęta albo połowa miejsc siedzących, albo jedna trzecie łącznej liczby miejsc siedzących i stojących.
Zamknięte zostają baseny, parki wodne, siłownie.
W placówkach handlowych może jednocześnie przebywać:
– w sklepach o powierzchni do 100 mkw. – 5 osób na 1 kasę.
– w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw.
W uroczystościach religijnych na 1 osobę ma przypadać 7 mkw.
- Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczenie zdalne (z wyjątkiem zajęć praktycznych)
- Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności
-Wydarzenia kulturalne mogą być organizowane, jednak z zachowaniem zasady: do 25% udziału publiczności

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%