Zamknij
REKLAMA

Będzie dodatkowa kasa dla miasteckiego szpitala i pomoc dla firm

13:44, 20.03.2020 | M.W.
REKLAMA
Skomentuj

20 000 zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe i limit kredytowy zwiększony o 300 tys. zł - do 2 mln zł. Takie wsparcie dla Szpitala Miejskiego w Miastku zaproponowała burmistrz Danuta Karaśkiewicz. Dziś radni na posiedzeniu komisji budżetu mają to zatwierdzić. Przy okazji sprawdzamy jak szpitalowi, wyznaczonemu przez wojewodę do przyjmowania osób z koronawirusem, pomaga polski rząd.

- Wsparcie z rezerwy na zarządzanie kryzysowe ma pomóc szpitalowi w zakupie środków higienicznych - mówi burmistrz Karaśkiewicz.

Dodatkowe 20 000 zł z rezerwy to jej decyzja. Jest pokłosiem wniosku prezes Szpitala Miejskiego w Miastku o zwiększenie limitu kredytowego o 300 000 zł - do 2 mln zł. 

Potrzeby są większe, bo decyzją wojewody miastecki szpital został wyznaczony jako ten, który ma przyjmować osoby z koronawirusem, gdy zabraknie miejsc w szpitalach zakaźnych. Prezes Renata Kiempa poczyniła już odpowiednie działania dostawiając m.in. dodatkowych 16 łóżek. Wstawiono je do wydzielonej części Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który z kolei częściowo został przeniesiony na reumatologię.  

- Wysłałam trzy wnioski o zabezpieczenie materiałowe - informuje prezes Kiempa.

Za pierwszym razem szpital uzyskał 5 litrów płynu do dezynfekcji rąk, następnie 50 l. i parę maseczek. Dzięki bezpośredniej interwencji w Urzędzie Wojewódzkim prezes Kiempa załatwiła dodatkowo 20 kombinezonów, 20 masek z filtrem, 20 ochronników na buty, 5 opakowań rękawiczek jednorazowych i 20 opakowań mydła w płynie, każde o pojemności pół litra. Czy to dużo?

- Ogólnie to mało, bo maski są przecież jednorazowe i wystarczają na 8 godzin pracy. Nie narzekam, ale widać, że potrzeby są większe - komentuje prezes Kiempa.

[ZT]5203[/ZT]

Miastecki szpital ma być w stanie gotowości, bo w razie wzrostu ilości zachorowań ma przyjmować pacjentów, dla których zabraknie miejsca na oddziałach zakaźnych. 

Teraz szpital przyjmuje tylko pacjentów na pilne badania. Cała reszta jest odsyłana do domu. Turnusy kończą ostatni pacjenci na rehabilitacji, a pracownicy administracyjni w większości pracują zdalnie, w swoich domach. 

[ZT]5200[/ZT]

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Burmistrz Danuta Karaśkiewicz chce iść też śladem burmistrza Bytowa, który zwolnił z czynszu za lokale komunalne wszystkich przedsiębiorców, których dotknęły zakazy związane z koronawirusem. Co więcej, przedsiębiorcy, którzy wliczają się w zakres osób zwolnionych z czynszu, mogą wnioskować o odroczenie płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca. Każdy musi złożyć odpowiedni wniosek. W Miastku ma być podobnie.

- Każdy wniosek będziemy rozpatrywać indywidualnie - zapowiada burmistrz Danuta Karaśkiewicz. - Jeśli przedsiębiorca musiał zamknąć działalność, z pewnością przychylimy się do takiego wniosku. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność i pomóc tym ludziom.

Stosowane oświadczenie dotyczące przedsiębiorców zostało opublikowane na stronie internetowej miasteckiego ratusza.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© miastko24.pl | Prawa zastrzeżone